| Broyalty a întrebat:

Buna,de curand am terminat liceul pe specializarea stiinte ale naturii si am luat bacalaureatul cu 7 (nu prea m-am chinuit la el )Acum intervine marea problema, alegerea unei facultati...sunt o fire prietenoasa, comunicativa, increzatoare,pozitiva,invat repede,imi place adesea sa fiu un lider si ador munca in echipa. Materii preferate la liceu nu prea am avut, alte pasiuni sau talente nu am, insa stiu sigur ca nu imi place matematica, ca nu le am cu retinutul numelor sau a anilor, potrivit celor spuse mai sus, va rog frumos sa imi dati niste idei de facultati si cariere de viitor cu venituri decente sau mai mult ca decente.Va multumesc happy

Răspuns Câştigător
| EneCristian a răspuns:

Nu ai inteles raspunsul daca ai facut liceul la filo nu poti sa dai la it maine ca te-ai gandit tu asa si totusi trebuie sa ai si tu o preferinta acolo ca altfel faci o treaba de mantuiala cat despre facultati la noi nimic nu merge oricum http://www.wall-street.ro/......iitor.html aici sunt meserii de viitor cat despre facultate ar trebui sa o alegi in functie de ce te atrage. Daca vrei sa muncesti in afara poate ai mai multe obtiuni dar la noi nu prea.

2 răspunsuri:
| EneCristian a răspuns:

Ce ma ajuta personalitatea ta? Fara suparare dar calitatile tale sunt bune personal mie imi trebuie ce sti sa faci si ce ai vrea sa faci.( practic cu ce vi si incotro)Ai putea fi manager dar depinde de pasiunea ta ce iti place sa faci nu ce aduce bani.( chiar vrei mai tarziu in viata sa regreti ca nu ai facut nimic din ce iti doreai?)

| Broyalty explică (pentru EneCristian):

Ori nu am inteles eu raspunsul tau, ori nu ai inteles tu intrebarea mea. Stii prea bine ca 70% din salariatii Romaniei, lucreaza in domenii care nu prea le plac, apoi eu nu am cum sa iti demonstrez ceea ce stiu sa fac sau ce imi place deoarece liceul nu ma pregatit pentru nimic, rolul cizelarii mele profesionale apartinand facultatii.Eu am intrebat ce facultate as putea sa urmez, nicidecum nu am cautat sa ma angajez.Eu as cam vrea sa urmez technica dentara, insa datorita masinilor CAD-CAM m aceasta meserie s-ar putea sa nu mai fie pe viitor, apoi mam mai gandit la kinetoterapie, acest domeniu fiind unul care imi place, dar aici se pune problema banilor... cu un salar de 1200 ron, nu cred ca as fii prea fericit