| 1Hekate1 a întrebat:

Buna,
De mult timp ma pasioneaza enorm sa descopar cat mai multe lucruri despre diverse spiritualitati, de la hinduism, budism, sufism, daoism, la samanism, triburi etc. Am mai vazut documentare cu tot felul de cercetatori care merg prin astfel de locuri, iau diverse interviuri unor astfel de oameni etc.
Mi-ar placea sa studiez ceva in acest domeniu, si sa lucrez ceva care mi-ar permite astfel de descoperiri, de a intra in contact cu oameni din diverse traditii spirituale etc. Totusi, nu imi dau seama ce ar trebui facut pentru asa ceva. Ce studii, ce sa lucrezi... Ca studii poate imi mai vin niste idei, dar dpdv al carierei nu imi dau seama cum sa ajungi la astfel de lucruri. Orice idee e bine-venita happy

Răspuns Câştigător
| Eireann a răspuns:

Exista domeniul asta de studii - se numeste antropologie culturala si merge mana in mana cu sociologia.

8 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai iti alegi o cariera banoasa care sa iti permita sa iti iei concedii lungi - super-programator, model, avocat - si umbli dupa aia in timpul liber prin lume...

| StoicAnalysis a răspuns:

Ai putea sa te faci ghid turistic, si sa-ti petreci viata calatorind prin lume, daca vrei sa afli aceste traditii, culte, etc. Posibilitati se gasesc daca stii unde sa activezi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Citește Mircea Eliade.

| adryang78 a răspuns:

Cele mai potrivite opțiuni în sensul ăsta mi se par Jurnalism și/sau Turism. Ca jurnalist poți face documentare pentru diverse televiziuni de profil, de exemplu.
Din moment ce te pasionează aspectele spirituale, religioase, "Istoria religiilor" a lui Mircea Eliade este o carte pe care nu trebuie s-o ratezi.

| Dragobeta a răspuns:

Incepe prin a citi "Istoria religiilor" scrisa de Mircea Eliade.
E un cartoi gros cu tote religiile si obiceiurile. Recomand biblioteca pentru ca in librarie e cam scumpa.
De acolo iti vor veni idei. Pentru ca vei avea trimiteri la alte documente sau autori, la traditii si nu numai.

| Eusuntingineru a răspuns:

O sa ti rupa capu plus ca e periculos, adica poti sa pici in tot felul de religii demonice. Iti recomand sa ti eu un calendar, sa urmareti zilele si sa studiezi sfintii si viata lor. Ca un exemplu si un raspuns la cererea ta : incepe cu Sf Ciprian. Sper sa te lamureati.

| 1Hekate1 explică (pentru Eireann):

M-am uitat. Suna bine. Mersi de recomandare! Dar oare si gasesti sa lucrezi ceva in domeniu? Ca de asta mi-e cel mai teama

| Eireann a răspuns (pentru 1Hekate1):

Din pacate nu exact ce doresti tu, poate ceva pe langa ministetul culturii sau la un muzeu... dar cum spunea un prieten de-al meu, daca nu ai ce sa faci cu ce ai invatat, invata-i tu pe altii - ramai in cadrul academic, un master, un doctorat - asistent universitar, lector, conferentiar, etc.