| clawws a întrebat:

Bună dragii mei
Vreau sa va pun o întrebare.
De circa 5 luni m-am mutat într-un cămin școlar în care la etajul 1 sta elevi la 2 oameni la et 3 și 4 tot oameni băgați ca și chiriași
Bine sa va povestesc.
Luasem camera acu 5 luni am renovato pentru ca ți-o dau goala și împuțită.
Am renovat am făcut-o frumos, Iar după ce m-am mutat, Și etc. Ideia care e?
Am un vecin sub mine care baga muzica vorbește tare face gălăgie.
Are și un copil care la adus anul acesta la el.
El stand de mai demult în acest cămin
-i-am făcut plângere și tot nu sa calmat.
Auzind ca el mai are o grămadă de plângeri pe tema asta.
Ideia e ca eu nu mam lăsat asa ușor și am insistat pe al cuminții Cu plângeri la directoarea scolii.
Ea a spus ca dacă fac o petiție cu vecinii care vrem sa îl dam afara,
Îl va da
Acum ce sa fac ca eu sunt mai sufletist.
Sa plec eu?
sau sa insist pe al da afara?
pe el
Chiar nu știu ce sa zic. Poate un înțelept ma va ajuta.
Doamne ajuta happy

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

Daca iti e mila atunci constiinta ta e mai puternica decat suferinta cauzata de o jigodie care in mod clar nu are asemenea scrupule

asa ca, TU trebuie sa iei o decizie!

3 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

Sincer, nu stiu ce poti sa faci
singura idee vaga care imi vine in cap e sa te duci la o sectie de politie si sa te rogi sa iti dea un sfat, daca respectivii nu sunt mituiti de respectiva scoala atunci s-ar putea sa iti spuna ceva folositor

insa NU cred in nici un caz ca au voie sa bage chiriasi intr-un camin de elevi, e ca si cum persoane necunoscute s-ar putea plimba oricand printr-o scoala, si sa "agate" elevi/eleve

PS daca Politia se ofera sa te ajute numai daca depui plangere, atunci cere sa ti se respecte anonimitatea, AI DREPTUL la ea!

| clawws explică (pentru ziftode):

Este un cămin scolar. Doar ca elevii sunt putini e ocupat doar un etaj.
Și ala doar câteva camere, iar din cauza asta au băgat și oameni cu întrare separata.
Imagineazati un cămin sau un bloc
Cu intrare total opus pe o parte întra elevi într-un capăt cu scarai ear pe alta chiriași. Nu se intersectează nimeni, nu avem treaba cu ei.
Ideia pe care vreau sa o spun, este:
-sa lupt pentru a-l scoate afara din acest cămin prin puterea vecinilor care nici ei nu-l agreează.
Ideea e ca mie mila sa îl scot dar nici sa ii înghit gălăgia și serile de distracție în alcool.

| clawws explică (pentru ziftode):

Înțelept spus.

| ziftode a răspuns (pentru clawws):

Daca iti e mila atunci constiinta ta e mai puternica decat suferinta cauzata de o jigodie care in mod clar nu are asemenea scrupule

asa ca, TU trebuie sa iei o decizie!