| PatrisiaLove123 a întrebat:

Efectiv nu stiu ce sa fac cu viata mea. Nu stiu, poate unii ma înțelegeți, poate alții nu. Dar va rog ajutați ma! Nu stiu unde sa ma duc. Politist? Avocat? Psiholog? Medic? Nu stiu! Va rog ajutați-ma. Spuneti-mi câteva avantaje și dezavantaje. Va rog! E foarte frustrant.

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt curioasa de ce a inceput toata lumea sa foloseasca cuvantul "efectiv" si de ce au inceput sa se bage in seama "noaptea" plangandu-se de viata si cerand ajutor.
Pai pe tine ce te intereseaza tu ce vrei sa faci la ce te pricepi mai bine? La fiind clientul/pacientul? Incearca sa iti intri in rol cautand alti "pacienti", ei iti vor arata in ce domeniu sa mergi.

| RaduRobertRO a răspuns:

Cam mare plaja asta, de la politist sau avocat in slujba justitiei si pana la medic sau psiholog. Depinde ce-ti place, caati bani ai de investit. In ideea ca avocat si psiholog cam costa, mai ales prima varianta. Ambele sunt riscante, daca vrei sa profesezi "la liber".

Politis e mai simplu, dar si satisfactiile pe masura, Medic iarasi costa si dureaza, 6 ani facultatea, rezidentura, dar ca si la politist, locuri de munca mai usor de gasit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RaduRobertRO):

Politist nu e simplu pentru o fata. rolling on the floor Cati ani ai tu (nu conteaza, nu-mi zice ca nu ma intereseaza), caci pe vremea asta exista un fel de "scoli" care se fac in loc de toti anii de universitate si iti da diplome mai repede. Dar nu este si garantat ca te angajeaza. Acum cand e vorba de avocat, nu-i angajare, iar oamenii vor mereu pe cineva experimentat. Cam conteaza la salariu, unul mai experimentat va cere mai multi bani. Dar daca nu ai nici o diploma, e ilegal.

| romeo78 a răspuns:

La un medic specialist psiholog, unde să discutați toate aceste probleme sufletești. Vorbesc serios!
Atât timp cât sunteți o "barcă în derivă", indiferent unde vă veți înscrie pentru admitere nu veți fi mulțumită!
Poți face cu bani pentru plata unei facultăți orice facultate de pe lumea aceasta! Dar, dacă nu există atragerea, dorința necesară pentru acea făcu, sunteți ca rața în apă! Vă udați, ieșiți la mal vă scuturați de apă și gata, nu mai știți nimic!
Un psiholog vă va ajuta să puneți ordine în viața dumneavoastră!

| Ionelymary a răspuns:

Contează și varsta pe care o ai. Am avut colege care nici în clasa a 12-a nu erau decise ce vor sa fie. Încearcă să descoperi darul și vocația ta

| anonimg a răspuns:

Eu aș zice medic, asta în caz că nu ti se face rău când vei vedea muribunzi sau chiar mai rău. Poți să lucrezi în orice țară dorești.

Și psihologii sunt căutați, pentru că trăim în secolul depresiei; numai că psihologia nu prea are treabă cu Dumnezeu, ci mai mult cu cel rău.

Polițist sau avocat erau și ele meserii frumoase dacă nu ar fi pline de corupție în întregime așa cum sunt astăzi.

Deci dacă nu te atrage medicina (nici măcar stomatologia -care este fabrică de bani), atunci poți să lucrezi în IT, să te faci orice fel de inginer, sau arhitect, proiectant.

Îți recomand cărțile lui Ben Carson: https://www.viatasisanatate.ro/pachet-ben-carson

| Dana2103 a răspuns:

Pentru a fi medic trebuie sa te pasioneze biologia si chimia. Nu iesi peste noapte medic daca tu ai fost paralel cu aceste materii.
Psihologia la fel, trebuie sa te pasioneze. Politist da, poti fi, multi devin politisti fara prea multa pregatire. Avocat iarasi trebuie sa ti placa domeniul fiindca ai mult de invatat si iti trebuie ambitie

| Dana2103 a răspuns (pentru romeo78):

Nu exista medic specialist psiholog
Sunt domenii diferite

| romeo78 a răspuns (pentru Dana2103):

Ca psiholog nu trebuie să fi un doctor specializat în acest domeniu?
Asta înseamnă: medic specialist psiholog.
Ca psiholog trebuie să cunoști și medicină!

| Dana2103 a răspuns (pentru romeo78):

Nu exista medic specialist psiholog!
Psihologul este absolvent al psihologiei, nu al medicinei. Nu mai dezinforma oamenii!