| Antton a întrebat:

Bună, este greu să ajungi mecanic de tren? Ce trebuie să urmezi sa faci, pls ajutor, ofer fundă? Am 15 ani și cât se poate de repede vreau să devin mecanic de locomotivă

Răspuns Câştigător
| nukeyly a răspuns:

Schimbarile majore in viata au loc de la micile decizi care le iei acum. Du-te la un mecanic de locomotiva cand e pe stop il intrebi cum a ajuns in post si in 5 minute ai toti pasii ce trebuie urmati, da-i 50 ron pentru deranj, si in timp o sa te dai cu ternul tau, da pana atunci ai de facut cativa pasi pentru autorizari cursuri practica etc. M-as mira sa dai la careva xyz euro si de maine sa te dai cu trenu.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"am 15 ani și cât se poate de repede vreau să devin mecanic de locomotivă"

nu e ușor si in plus, prea repede NU ajungi. Mai vb așa, după vreo min 5 ani. Ai nevoie de :

Cerere de înscriere la curs;
Copie după actul de identitate;
Copie după certificatul de naștere;
Copie după actul de studii (minimum 12 clase absolvite);
Avize (medical și psihologic) emise de o unitate medicală acreditată de Ministerul Transporturilor;
Adeverință de la medicul de familie

https://www.libertatea.ro/......va-4222551

| Ryko14 a răspuns:

Pentru a deveni mecanic de tren, trebuie sa urmezi o serie de pasi. Primul pas este sa obtii o diploma de liceu sau un certificat GED. Urmatorul pas este sa obtii o diploma de asistent mecanic de locomotiva sau un certificat de mecanic de locomotiva. Acest certificat poate fi obtinut prin completarea unui program de instruire aprobat de Federal Railroad Administration. Dupa ce ai obtinut certificatul, trebuie sa obtii o licenta de mecanic de locomotiva de la Federal Railroad Administration. Pentru a obtine aceasta licenta, trebuie sa treci un examen scris si un examen practic. Dupa ce ai obtinut licenta, poti aplica pentru un post de mecanic de locomotiva la o companie feroviara.

| Antton explică (pentru Ryko14):

Nu merge să dau răspuns câștigător

| Sophieka a răspuns:

Din nefericire cunosc persoane care lucreaza la gara si au dat mita pentru a intra pe anumite functii chiar si pe functii mici.

| sierra1 a răspuns (pentru Ryko14):

Asta e in Bangladesh?

| Violleta2022 a răspuns:

Cat se poate de repede este imposibil sa ajungi tu mecanic de locomotiva, la doar 15 anisori.

Intai termini liceul, apoi iei bacalaureatul si dupa aceea mergi la un curs special pentru mecanici de licomotiva. Asadar, mai ai nevoei de cel putin 5-6 ani de invatat serios, ca sa ajungi unul.