| Mimo3 a întrebat:

Bună! Fac engleză din clasa I și sunt clasa a 7a și nu știu prea mare chestie, regret aș da orice sa ma întorc măcar în clasa a 4a să o învăț. Cum aș putea să o învăț? Aș putea reuși pana în clasa a 12-a la liceu sa învăț măcar de B1?

14 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Aș putea reuși pana în clasa a 12-a la liceu sa învăț măcar de B1?"

clar, doar să vrei (și să acționezi in consecință)!

| Miruna333 a răspuns:

Normal, fa pregatire intensiv, invata si in timpul liber, da-ti silinta, conteaza sa fii motivat si ajungi departe. Invata adultii limbi complicate, dar engleza, avand cativa ani la dispozitie

| darrio2007 a răspuns:

Daca nu ai invatat-o in acesti ani, ma indoiesc sa o faci in continuare.

| alexiaA88 a răspuns:

Vorbeste cu vorbitorii nativii asta te ajuta cel mai mult, am nivel C1 si dau sa iau C2, cititul te ajuta foarte mult pentru a ti perfectiona accentul, inregistrandu te pe tine insati citind ca sa ti dai seama cam unde stai cu accentul, muzica in engleza! incearca sa asculti cat mai multa in lb engleza alege ti cativa cantareto, rapperi ce vrei si asculta la casti ca asa vei invata cuvinte noi, pronuntia ti o imbunatateste, si la scoala nu stiu sincer daca poti invata o limba decat putina gramatica p acolo, fixeaza te pe timpuri, expresii pe care le auzi zilnic si cu care formezi o conversatie cele de baza si simple "whats up", "how are you", "where are you going", "how's your day goin'", si tot asa, dar eu zic ca vorbind cu nativii (nu conteaza cat stii) ajuta cel mai mult. fa ti prietenii online si vorbeste, crede ma poti ajunge la nivel mai mare ca b1, poti sa mi dai msj pe ig si vb daca doresti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă vrei sa o înveți la un nivel avansat va trebui sa faci pregătire! Încearcă sa descarci Duolingo pe telefon, e o aplicație, mai cauți lecții pe internet, înveți verbele neregulate și sunt sigura ca o vei învăța!

| Bogatu_Valentin_1968 a răspuns:

Ia-ti un meditator odata pe saptamana acasa si incearca de 2 ori pe saptamana 15 minute cu Duolingo.com (mai sunt site-uri de invatat limbi straine). Engleza si Franceza se invata foarte bine in 20 de ani fiecare asa ca trebuie sa ai rabdare. Eu am 55 de ani si inca mai invat. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru alexiaA88):

Dai examen Cambridge?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru alexiaA88):

In timp nu te poti intoarce. Ce trebuie tu sa faci e sa accepti situatia si sa incepi sa lucrezi la problema asta de acum incolo.

| andreea1baratiu a răspuns:

Eu din clasa intai pana in a6a am fost praf la limba engleza, insa m-am imbunatatit de pe internet, social media, seriale sau jocuri. Iti recomand aplicatia Duolingo, sau sa faci zilnic exercitii pe baza limbii.

| Mimo3 explică (pentru andreea1baratiu):

Ce clasa ești acum?

| andreea1baratiu a răspuns (pentru Mimo3):

Sunt a-9a.

| alexiaA88 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da

| Mimo3 explică (pentru alexiaA88):

Cum ești pe ig?

| alexiaA88 a răspuns (pentru Mimo3):

Glock1nmylap