| Ajja a întrebat:

Buna! Facultatea de Medicina Dentară vs Farmacie? Ce sa aleg si de ce? Menționez ca nu vreau sa fiu de top pe perioada facultății, e indeajuns un 5-6-7, 8

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde numai de tine!
Ca dentist esti toata ziua in cabinet, scobind, curatand si reparand dintii oamenilor.
Munca de dentist vine cu dureri de spate, fiindca esti fortat tot timpul sa te indoi intr-o anumita pozitie, ca sa intri in gura omului. Multi dentisti ajung cu coloana stramba la batranete, din acest motiv.

Ca farmacist nu intri in contact direct cu pacientii, servind din spatele unui geam, unde le eliberezi medicamentele de pe retete si le dai sfaturi cum sa le ia. La nevoie, pregatesti anumite medicamente sau solutii, in laboratorul din farmacie.

La facultatea de medicina si farmacie se intra numai cu note foarte-foarte mari si este o concurenta acerba.
Din pacate, cei cu 5-6 si 7 nu au ce cauta la aceste facultati, fiindca nu au nici o sansa sa intre.

| elemonis a răspuns:

Buna.
Personal cred ca 5, 6, 7 e putin pentru o facultate de Medicina indiferent de specializare. Nu mai zic ca sunt facultati de medicina din tara unde sunt medii mult mai mari de admitere la Medicina.
Indiferent de ce facultate faci, alege o facultate care sa iti placa, nu sa o faci pentru ca vrei sa o faci, doar ca sa ai o diploma.
Facultatea de Medicina indiferent de specialitate e foarte grea, nu mai zic ca in comparatie cu alte facultati se studiaza si mai multi ani la majoritatea specializarilor.
Indiferent ce facultate faci da-ti tot interesul sa inveti.
Nu zic acum ca alte facultati nu sunt grele. Fiecare facultate are dificultate diferita, insa parerea mea este ca indiferent ce facultate alegi, sa inveti. O sa vezi ca te va ajuta pe viitor.

| Ajja explică (pentru Violleta2022):

Nu ma refeream la admitere. ma refeream la notele de pe parcursul cursurilor

| sierra1 a răspuns:

"nu vreau sa fiu de top pe perioada facultății, e indeajuns un 5"

dacă nu vrei să fii de top - adică nu vrei să inveți meseria - de ce să-ți mai pierzi vremea cu școala?