| Diana_Dia_2000 a întrebat:

Imi doresc mult sa dau la facultatea de medicina, insa nu am deloc ambitie.Cum imi pot "gasi" ambitia?

Răspuns Câştigător
| suffarstar a răspuns:

Trebuie sa incerci sa intelegi de ce nu ai motivatie. Dar banuiesc ca este cam dificil sa faci asta, asa ca am sa incerc sa iti explic teoretic. Proabil esti depresiva. De ce spun asta, pentru ca latura ta emotional- afectiva este "fara vlaga". Ratiunea zice "hai sa mergem la medicina" dar "carburantul" lipseste. De obicei lipseste cand ai depresie. Nu stiu cum poti sa iti gasesti ambitia. Dar este important sa observi ca exista o contradictie intre o doua componente psihice. Incearca sa depui efort, sa fii constienta de faptul ca iti doresti sa faci un lucru, dar o alta dorinta, de ordin emotional, nu te lasa. Intelegand lucrul asta, incearca sa te opui emotionalului, observand totusi daca apare sau nu motiatia. Poate nu va aparea, dar vei putea duce la bun sfarsit ceea ce iti doresti.

Sau poate tot ceea ce am scris eu mai sus e o prostie si de fapt tu nu vrei sa mergi pentru ca dureaza un deceniu. laughing Da si tu detalii.

5 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Spui ca iti doresti foarte mult sa dai la medicina, insa nu ai ambitie. Nu prea inteleg. Ori iti doresti foarte mult, ori nu? Si eu imi doresc foarte mult sa termin facultatea si sa devin profesor, iar tocmai lucrul asta ma ambitioneaza, ma motiveaza. De fiecare data cand n-am chef sa merg la facultate sau mi-e lene sa invat sau sa citesc o carte, ma gandesc ca am acum putin de muncit, iar apoi o sa fie totul minunat. Termin facultatea, depun acum putin efort si apoi voi trai linistit, voi face ceea ce-mi place, voi avea o viata frumoasa. Gandeste-te si tu ce frumos o sa fie la facultate, cat de satisfacuta vei fi cand vei termina, cat de frumos va fi sa profesezi si cu cata admiratie si multumire se vor uita oamenii la tine.

| Andreea_Grigore_1988_5D6e a răspuns:

Mda, ambitia vine din dorinta, deci mai ai de lucrat la aceea dorinta, care se poate transforma in ambitie si pasiune, dedicare si placere. Poate daca ii prinzi "gustul medicinii" o sa-ti gasesti si ambitia necesara, mai ales ca trebuie sa-ti faci rezerve pentru anii ce urmeaza ca de intrat intra multi dar putin ies la sfarsit! Mult succes!

| Diana_Dia_2000 explică (pentru suffarstar):

Ma descurajeaza foarte mult frica de esec. Teama aceea ca nu voi reusi.

| Diana_Dia_2000 explică:

Ma descurajeaza foarte mult frica de esec. Teama ca nu voi reusi.

| suffarstar a răspuns (pentru Diana_Dia_2000):

Trebuie sa mai ai o varianta, in caz ca nu reusesti. Dar teama de esec este probabil alimentata de o lipsa a increderii in sine. Gandeste-te ca nu ai ce pierde (doar suma necesara alcatuirii dosarului de admitere) asa ca trebuie sa faci tot posibilul. Incearca sa-ti dai seama ca tocmai aceasta teama de esec iti diminueaza drastic sansele. Eu imi imaginez cum e la medicina, ca e concurenta mare, dar daca vrei sa intri trebuie sa dai tot ce poti lasand la o parte emotiile negative. De asemenea, lucreaza la stima de sine. Depune mici eforturi si bucura-te de fiecare succes in parte. Invata, sa zicem, un capitol la cateva zile si dupa ce vezi ca te descurci, felicita-te pentru acest mic succes si retine ca orice realizare grandioasa este alcatuita din pasi mici.
Poate nu vei reusi sa inveti totul intr-o luna, dar incepand cu putin si perseverand, vei castiga incredere sa poti merge mai departe. Invata din esecuri, ele sunt motivele pentru care existam (poate parea absurd). Este perfect daca cineva esueaza. Problema apare atunci cand esuezi de doua ori in acelasi mod. Atunci e problema pe care nu ai luat-o in considerare prima data. De asta spun, mergi inainte ca nu ai ce pierde si bucura-te de fiecare batalie castigata.