| Elena_Maria_1993 a întrebat:

Imi poate spune cineva care sunt materiile de bază la Relatii Internationale? Ma refer la matematică sau romana/ limbi străine.

7 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Difera putin de la universitate la universitate dar mai jos ai planunl de invatamant pentru anul 1 la UVT.

https://pfc.uvt.ro/wp-content/uploads/2014/07/RISE-I-2019-2020.pdf

Si nu, nu faci matematica.

| Elena_Maria_1993 explică (pentru RoCkKiD):

Multumesc mult! Ce am omis sa intreb este cam ce meserii pot alege dupa aceasta facultate?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Elena_Maria_1993):

Lucrator comercial pe la vreun supermarket. Ce job crezi ca vei avea? Pe la guvern sau prefectura? Cam greu neica. Posturile sunt fixe si nu elibereaza decat cand iasa cineva la pensie si iti spun ca nu iasa decat cu picioarele inainte. Sau cand este nevoie de un post nou in institutie dar asta e rar si in general sunt posturi cu dedicatie.
Eu am facut stiinte politice si e exact ca specializarea ta de relatii internationale. Cauta altceva.

| Elena_Maria_1993 explică (pentru anonim_4396):

Dacă voiam la guvern sau prefectura, invatam pentru asta. Dacă îmi doresc ceva, obțin, nu stau sa obtin nimic de pomana. Nu vreau sa intru in detalii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Elena_Maria_1993):

Cu relatii internationale poti lucra in orice institutie publica. Nu am zis ca obtii de pomana dar foarte probabil sa nu obtii indiferent de cat de mult incerci pentru ca se intra pe baza de rudenie, cunostinte, pile. Am avut zeci de colegi si nu vezi vreunul prin vreo institutie publica.

| Elena_Maria_1993 explică (pentru anonim_4396):

Ok. Multumesc!

| RoCkKiD a răspuns (pentru Elena_Maria_1993):

Nu vreau sa iti stric planurile dar conform statisticilor specializarea pe care ai ales-o are printre cele mai mici rate de angajabilitate in domeniu, practic cunostintele sunt irelevante pe piata muncii.