| Pacuraru_Alexandra_ a întrebat:

Bună! În prezent sunt în clasa a 12-a și vreau să merg pe regie film. Sunt din Timiș, iar singura opțiune pe care am găsit-o a fost Facultatea de arte și design din Timișoara. Neavând pe cineva la facultate, am câteva întrebări:
1. Cum mă pot angaja având în vedere orarul? Am de gând să mă angajez la o librărie sau editură ( cel mai probabil Cărturești) și nu sunt sigură cum voi putea sa pun cursurile pe primul loc și să merg și la serviciu fără să lipsesc din ambele locuri.
2. Pot ieși regizor de film dacă urmez această facultate? În unele descrieri se specifică, dar nu în toate deci nu sunt sigură.
3. Cum ar trebui să mă pregătesc pentru admitere? În perioada octombrie 2024 - iunie 2025 am loc de muncă asigurat cu salariu minim pe economie la un supermarket din sat (din lanțurile La 2 Pași) și aș vrea să pun deoparte bani pentru facultate. Din cate am înțeles, am nevoie de un aparat de filmat sau ceva de genul (rog și recomandare).
4. Ce sfaturi ar trebui să urmez ca boboc la facultate?

1 răspuns:
| adryang78 a răspuns:

În primul rând, felicitări - văd că știi foarte bine ce vrei, lucru rar printre tinerii de azi.
Hai să luăm întrebările una câte una.

1. Din păcate, e aproape imposibil să lucrezi cu normă întreagă și să urmezi cursurile la zi. Orarul este haotic, nu-ți permite să lucrezi opt ore "legate" și să frecventezi și cursurile. Deci, trebuie să alegi, din două, una - fie urmezi faci facultatea la fără frecvență și lucrezi cu normă întreagă, ca să te poți întreține, fie la zi și lucrezi cu jumătate de normă sau un gen de job fără program fix, dar care nu-ți aduce prea mari venituri (de exemplu, baby sitter, animatoare la petreceri pentru copii, mai nou am văzut că începe să se poarte "pet sitter", distribuție de pliante etc., ai înțeles ideea).
2. Oferta educațională spune clar de ce ramuri se ocupă fiecare specializare din cadrul facultății. Dacă la unele este specificată regia, înseamnă că da, poți ieși regizor.
3. Cum să te pregătești? Vezi cum se susține examenul, din ce anume sau dacă admiterea este pe bază de dosar. Dacă susții vreo probă, te pregătești pentru ea. Dacă va conta numai dosarul, tragi tare să iei o notă cât mai bună la BAC. Ca aparate de filmat, nu sunt de profesie, dar mergi pe brand-urile cele mai cunoscute - Canon, Nikon, Kodak etc.
4. N-ai ce sfaturi să urmezi ca boboc. Face parte din propria experiență de viață, nimeni n-o percepe la fel ca tine. Fiecare învață în felul propriu, înțelege în felul propriu, pas cu pas. Doar bucură-te de moment și fii atentă să nu-ți pierzi busola. happy
Mult succes și s-auzim numai de bine!