| georgyyyy19572 a întrebat:

Bună!
M-am gândit să urmez doi ani la facultatea de științe economice, iar pe al treilea să îl fac in paralel cu medicina. Adică când voi fi anul 3 (ultimul) la științe economice, voi fi in paralel anul 1 la medicina.
Ce ar însemna asta? Am înțeles că nu poți fi la buget la două facultăți.
M-aș putea transfera in anul 3 de științe economice de la cu frecvență la fara frecvență? Ar merita? Ce ar presupune asta?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu stiu ce stii tu despre medicina, dar esti tare departe de adevarat!
Medcina este cea mai grea facultate de pe pamant si aolo se ajunge dupa ce te pregatesti pe rupte si inveti zilnic cate 12-16 ore zi, deci este imposibil sa faci tu 2 facutati pe zi, in paralele.

Multi studenti la medicina dorm cate 5-6 ore pe noapte ca sa poata invata pentru medicina, dar tu nici macar nu realizezi ca-i imposibil sa faci in paralel si altceva, nefiind timp sa inveti pentru una, apai doua facultati.

la buget ajung numai oamenii destepti si silitori, care invata pe rupte si au numai medii de peste 9.50 ori capabili sa se mentina in top, la facultate, toti anii.
Hai sa te vedem intai daca esti capabil sa intri la vreo facultate si dupa aceea ne mai auzim.

| johnnny123 a răspuns:

Acum câteva ore spuneai că înainte de facultatea de medicină vrei să faci o facultate care să te ajute în cariera de medic... În ce fel te ajută facultatea de științe economice în cariera de medic?

Mi se pare că mai degrabă nu prea știi ce vrei.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă vrei ca la final să fii paralel cu medicina sau chiar paralel cu ambele, așa să faci.

| 48deOre a răspuns:

Realizezi ca taxa la medicina e de 100 milioane pe an?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru johnnny123):

Poate vrea sa ajunga direct manager de spital happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, nu poti fac doua facultati la buget, deci pe cea de medicina va trebui sa o platesti. 3000 euro / an. Plus... de ce ai face asa ceva?

| georgyyyy19572 explică (pentru suntserios):

Am terminat a 11a și nu sunt pregătită să dau la anul admiterea, vreau sa intru la buget și să mă pregătesc fara meditatii. Ar fi mai ok sa stau un an acasă și să învăț temeinic pentru medicina? Tu ce zici?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru georgyyyy19572):

Eu sub nicio forma nu as rata admiterea de la anul, pregatit nepregatit m-as duce. Timp ai de invatat cat de cat, daca nu iei aia e, nu iei dar macar stii cum se desfasoara, la ce nivel esti samd.
Sa dai la o alta facultate doar asa sa zici ca dai la facultate ca pe urma sa nu mai beneficiezi de facultate la buget... proasta afacere. Mai bine te angajezi un an, ca orice, si vanzatoare.

| meli120 a răspuns (pentru georgyyyy19572):

Depinde ce profi in particular iti alegi.
Concurenta ii mare.
Am visat si eu la un moment dat.
Nicio sansa fara profesori care te costa o caruta de bani. Multi ajung sa de-a chiar de 2-3 ori, depinde de oras. Multi renunță si merg in orase care se intra mai usor.
In fine, mai sunt variante mai usoare gen Oradea, Arad, Tg. Mures.
Sa zicem ca chiar intri, dar trebuie sa stii in ce te bagi pentru ca oricand in cei 6 ani poti ajunge la taxa, nu te poti baza ca te mentii la buget. Din cauza asta am renuntat sa mai încerc dupa cativa ani. Nici nu iti garanteaza nimic oricum, posturile in orasele mari sunt blocate.
Nicio sansa sa o faci in paralel cu altceva fara sa pici la taxa la medicina. Stiu pe cineva care a facut chimia, dar avea legatura gen anul 3 in paralel cu anul 1 de medicina, dar evident ca medicina o platea.