| Irineee92 a întrebat:

Bună! Ma adresez in special celor de la UBB pentru că sunt curioasă de atmosfera de acolo, timpul liber pe care il ai, cum poti sa iti maximizezi sansele sa intri acolo (eu vreau sa dau admitere din mate) si daca iti poti găsi de lucru in timpul facultății.

Încă sunt la liceu si vreau sa merg mai departe pe partea de IT. Din păcate, nu mă prea pasioneaza partea asta de web dev (inclusiv tehnologiile astea la moda, js, react, node js). Nu mă atrag deloc, am realizat asta dupa ce mi-am terminat portofoliul )) am cunostinte de baza, dar nu prea cred ca vreau sa continui pe asta.

M-ar pasiona in schimb partea asta de securitate. Mai trebuie sa fac research oricum in directia asta.

Vreau să vă întreb. Merită universitatea? (Mă gandesc să merg pe mate info sau info engleza). Vreau sa imi gasesc de lucru in timpul facultății, dar nu stiu exact pe ce sa mă axez, cum vă spuneam, aș fi pasionată de partea asta de securitate si sisteme de operare, dar nu sunt sigură incă. Sau poate imi va placea ce se face la facultate, habar nu am.

Care a fost experienta voastră și ce ati lucrat in timpul ei (daca ati lucrat) si ce lucrati acum? Ce cauta angajatorii?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Merită universitatea?"(auzi, cică MERITĂ?!)

parcă ai mai intrebat asta

https://www.tpu.ro/......luj-nu-se/

| Irineee92 explică (pentru sierra1):

Nu mă refeream in general. Mă refeream la ceea ce urmaresc eu, adica daca m-ar ajuta materia de acolo pe ceea ce aș vrea să merg eu. Si daca iti poti gasi loc de munca chiar in timpul ei.

| Gnomzy a răspuns:

Salut, nu sunt la UBB, dar cred că cel mai bine este să ceri părerea celor ce sunt acolo. Ai putea face asta adresându-te pe Reddit: https://www.reddit.com/r/UniRO/ sau https://www.reddit.com/r/robac/.
Sau, ai mai putea să intri pe serverul de discord al celor de la robac, și să adresezi acolo întrebările: https://discord.gg/robac

Legat de ce ai spus mai sunt, sunt convins că îți poți găsi de muncă pe timpul facultății, iar dacă ești pe IT, mă gândesc că începând din anul 2 sau 3, ai putea avea oferte de muncă.

Cel mai bine este să îți dai timp să îți alegi facultatea potrivită, ca să nu regreți ulterior și să te gândești bine la oportunitățile de după, ca să nu faci o facultate doar ca să ai studii superioare.

Îți urez succes!

| Irineee92 explică (pentru Gnomzy):

Multumesc ♡