| anonim_4396 a întrebat:

Buna. Ma dezavantajeaza faptul ca fac o postliceala si nu fac o facultate?

6 răspunsuri:
| Anonimafarahaz2 a răspuns:

Depinde, cunosc persoane care cu facultate nu au nimic de lucru, si persoane fara bacalaureat care castiga zeci de mii de euro. Romania, tara tuturor posibilităților, si referitor la avantaje /dezavantaje depinde iar ce vrei sa faci mai "departe"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O diplomă de licență poate fi necesară pentru anumite profesii, dar există multe alte domenii în care o diplomă de postliceală sau un certificat pot fi suficiente pentru a începe o carieră.
Postlicealele oferă o pregătire mai specifică pentru anumite profesii, astfel încât poți dobândi abilități și cunoștințe specializate, care te pot ajuta să obții un loc de muncă mai rapid și să începi să câștigi bani mai devreme decât dacă ai fi ales să urmezi o facultate. Decizia de a urma o facultate sau o postliceală depinde de interesele tale de carieră.

| Frank51 a răspuns:

Dacă vrei să devii altceva decât asistent și alte maxim 2 profesii, te dezavantajează.

| AT08915 a răspuns:

Din contră, te avantajează. Pentru că am tot auzit în stânga și dreapta de o practică în draga noastră țară, cum că la concursurile pe posturi în farmacii, preferă să angajeze un candidat cu postliceală în detrimentul candidatului cu facultate pentru simplul fapt că unui angajat cu studii de postliceală i se va plăti un salariu mai mic decât unui angajat încadrat pe studii superioare. Cel mai bun scenariu pe care îl văd eu e să faci postliceala apoi după angajare să faci și facultatea dacă dorești un salariu mai mare, însă nu știu să îți specific cam cât ar fi diferenţa.

| alindumitru083 a răspuns (pentru Frank51):

Vreau să devin asistent să lucrez în spital sau pe salvare.

| alindumitru083 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vreau sa devin asistent si imi este frica sa nu fiu dat afara pe motivul ca am facut postliceala si nu am o pregatire bună.