| Caraman_Victor_1993 a întrebat:

Ma numesc Victor sunt din Republica Moldova si am o problema. Doresc sa invat in Romania la budget, fiindca parintii nu au bani ca sa imi plateasca contractul, de aceia vreau sa aflu cu notele pe care le am la ce universitate pot intra la budget? (oricare universitate din oricare oras), dar notele sunt cam slabe
Notele examenelor de bacalaureat:
Limba si literatura romana 6(sase)
Limba franceza 6(sase)
Matematica 6(sase)
Geografia 5(cinci)
MEDIA GENERALA 5, 75

Notele generale pentru clasele X-XII
Limba si literatura romana 7, 01(sapte,01)
Limba franceza 6, 75(sase,75)
Matematica 5, 45(cinci,45)
Geografia 7, 07(opt,07)
Istoria 6, 66(sase,66)
Chimia 7, 48(sapte,48)
Biologia 6, 13(sase,13)
Informatica 7, 12(sapte,12)
Fizica,Astronomie 5, 99(cinci,99)
Educatie fizica 6, 22(sase,22)
Educatie civica 6, 31(sase,31)

Nota medie generala 6, 65(sase,65)

Va rog sa ma ajutati!

6 răspunsuri:
| reihiuke a răspuns:

Cred ca e practic imposibil.

| Niiiicu a răspuns:

Salut,eu stiu ca de anul acesta nu se mai intra pe medii ci pe examen(conteaza si ele dar mai tarziu)deci iti alegi o facultate si mergi sa dai examen si daca il iei intri la ffara plata(trebuie o nota maricica)si cum au picat mai mu; ti bacul anul acesta sunt multe locuri libeere, asa ca curaj, bafta si nu renunta(sa ne/imi spui unde ai intratbig grin)

| WeaponGirl a răspuns:

Cam slabe sanse sa intrii la buget cu notele astea, dar se poate. trebuie sa gasesti o facultate unde la admitere nu se ia in considerare nota de la bac ( la facultatea de drept de exemplu nu conteza nota de la bac, dar acolo nu ai nicio sansa sa intrii la buget). Uite aici un site cu facultati unde s-a intrat la buget si cu 6 si ceva...acuma ce sa zic...inteleg ca vrei neaparat o facultate si trebuie sa o faci la buget, dar mai trebuie si sa iti placa si mai ales, sa iti gasesti de lucru dupa ce termini. Bafta!

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa te interesezi la Ministerul Invatamantului de la chisinau. Sincer, cu notele astea nu cred ca poti urma vreo facultate la buget in Romania, dar sunt facultati la care se da admitere si nu conteaza media de la bacalaureat, ci doar daca reusesti sa iei la examenul ed admitere nota mare. Daca vrei sa faci facultate, imi imaginez ca nu mai esti la nivelul extrem de slab de la bacalaureat, ci te-ai pregatit intens si nu ar fi o problema sa iei peste 9 la un examen de admitere la doua materii. Fiindca daca esti la nivelul de la bacalaureat, nu ai capacitatea de a urma nici o facultate, esti sub nivelul minim de cunostinte necesar si trebuie sa te pui cu burta pe carte, sa recuperezi intensiv materia pe care n-ai invatat-o in liceu si sa ajungi la nivelul necesar urmarii unei facultati.

| Caraman_Victor_1993 explică (pentru Niiiicu):

Eu o sa dau la mai multe universitati si daca intru la vreo facultate dupa jumate de an ma mut la alta facultate, daca intru neaparat o sa iti scriuhappy

| Niiiicu a răspuns (pentru Caraman_Victor_1993):

Mersi si iti urez baftahappy