| memaria a întrebat:

Buna! Oare pentru a fi nutritionist poti urma un curs? Sau tehnician nutritionist? Îmi puteti explica va rog care sunt diferentele?

5 răspunsuri:
| mihaela000ela a răspuns:

Pe piata muncii,la noi, au rasarit ca ciupercile dupa ploaie asa zisi,, nutritionisti,,-care, nu fac altceva decat sa vanda produsele unor companii specializate in vanzarea unor ceaiuri, suplimente alimentare etc...Profesia de dietetician, implica ani de scoala si studiu! Trebuie sa ai o scoala de medicina la baza, ca altfel, toti ne dam cu parerea! (vezi Legea nr. 256/2015 privind exercitarea profesiei de dietetician, precum și înființarea, organizarea și funcționarea Colegiului Dieteticienilor din România).Ca sa scrii o dieta, in functie de patologii ..trebuie,musai,,,o leaca se scoala,,!

| SasaSasa2000 a răspuns:

Că sa devi nutriționist trebuie sa urmezi facultatea de medicină, nu este curs pentru așa ceva(cred eu).
TPU din trecut:
Actualmente exista la noi nutritionisti care nu sunt medici. Unii au absolvit facultatea de industrie alimentara, altii sunt chimiști, biologi. O parte din nutriționiști provine din asistentele medicale, nici Gheorghe Mencinicopschi nu este medic.Medicul nutritionist trateaza boli de nutritie in complexitatea lor.Nutritionistii nemedici cunosc bine principiile alimentare, fac recomandari de meniuri, dar nu prescriu tratamente.
Linkul de unde am preluat acest răspuns de mai sus:
https://www.tpu.ro/......-sa-urmez/

Curs tehnician nutriționișt 2500 RON:
https://abcfitness.ro/cursuri/curs-tehnician-nutritionist/

| sierra1 a răspuns:

E unu' blocat pe tema asta de vreo juma de an, intreabă-l

https://www.tpu.ro/......u-medicul/

| Alinailies a răspuns:

Am facut acum cativa ani un curs de tehnician nutriționist.
Nu pot spune ca am invatat mare lucru.
Un nutritionist adevarat trebuie sa faca facultatea.
Are nevoie de multa chimie, nu doar bla bla si uite diploma.
Depinde ce vrei sa faci mai departe...
La curs poti invata sa faci diete, inveti diverse chestii medicale dar nu este nimic aprofundat, doar cateva idei.
Intr-un fel regret ca am dat banii pe acel curs.

| memaria explică (pentru SasaSasa2000):

Da! Doar că asta zic, tehnician nutritionist. Cred că un ajutor al nutritionistului. Sau antrenor fitness+tehnician nutritionist. Cred ca as dori o cariera din asta.