| Emma0313 a întrebat:

Bună, pe scurt, am găsit un loc de muncă în afara, sunt un cuplu normal care au 2 copii și își caută o bona. Am vorbit cu aceștia, însă îmi cer poză de la buletin și pașaport. Este normal? Eu chiar îmi doresc acest loc de muncă dar nu știu ce să spun despre acest aspect. Mulțumesc!

20 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| gabicoo a răspuns:

Vor să știe cine ești. Să nu se trezească jefuiți, bătuți sau uciși.

| Dragobeta a răspuns:

Ei iti dau copiii pe mana si tu faci mofturi la o poza? Normal ca vor sa stie cine le intra in casa. Daca esti un pedofil? Daca esti un criminal? E vorba de copii, nu de manipulant la Kaufland.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Adica vrei sa stai cu copii lor dar ti se pare ciudat ca iti cer o poza

| KovacsB a răspuns:

Te verifica in baza de date daca ai cazier etc.

| Emma0313 explică (pentru Dragobeta):

Nu sunt mofturi, doar am întrebat. Dacă nu aveți un răspuns concret, de ce veniți să mă jigniți?

| Emma0313 explică (pentru KovacsB):

Mulțumesc frumos

| Emma0313 explică (pentru suntserios):

Doar am întrebat. Am tot cautat pe internet și am găsit și răspunsuri negative, mulțumesc

| Emma0313 explică (pentru gabicoo):

Mulțumesc pentru răspuns asa este, doar am vrut să fiu sigura, fiindcă pe internet am găsit și răspunsuri contra

| Emma0313 explică (pentru sadrian46):

Mulțumesc pentru răspuns

| Eusuntingineru a răspuns:

Sa stii ca am observat si eu anumite anunturi care solicita buletin* CI si i am verificat. Erau doar scameri (inselatori) ce aveau nevoie de date in alte scopuri. Chair si acest anunt suna foarte convingator pentru a ti bune pe tava datele personale. Ti as recomand sa vorbesti cu ei telefonic sau chair video. Nu doar prin mesaje pe what up!

Bula
| Bula a răspuns:

In tarile din UE nu treuie sa-ti ceara pasaport.
Ia legatura cu persoanele respective (preferabil video) si discuta cu ei!
Spune-le ca vrei sa le vezi si tu, atat adultii, precum si copiii, iar doar dupa aceea sa le trimiti o poza despre Cartea de Identitate.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este nevoie de acte legale de identitate.
Si ar trebui sa-ti ceara si cazier judiciar, ca sa se convinga ca nu esti vreo infractoare sau hoata.

Dar ca sa te convingi ca nu-i inselatorie, trebuie sa te intalnesti personal cu ei, ca sa-i vezi pe real si sa va puteti intelege, altfel risti sa fie scammeri care iti fura datele persoanle.

| darrio2007 a răspuns:

Este foarte normal sa-ti ceara asa ceva. Sunt destule cazuri cand le-au golit casa, unele de genul tău.
Nu vreau sa te jignesc.
Trebuie sa vada cine le intra in casa sa aiba grija de copii.

| Dragobeta a răspuns (pentru Emma0313):

Raspuns concret: ramai acasa!
Mi se pare ca nici pregatire de bona nu ai. Altfel stiai exact ce-ti trebuie. Tu faci alergie la o cerere absolut normala dar vrei ca aia sa-ti dea copiii pe mana cu ochii inchisi?

| Emma0313 explică (pentru Dragobeta):

Tu ești cu capul că nu înțeleg? Am pus o simplă întrebare

| Emma0313 explică (pentru Eusuntingineru):

A fost totul în regula, mulțumesc frumos

| Emma0313 explică (pentru darrio2007):

Asa este, mulțumesc pentru răspuns

| Dragobeta a răspuns (pentru Emma0313):

Iar eu ti-am raspuns. Corect. Daca vrei sa fii inselata, de ce ai mai intrebat?

| Emma0313 explică (pentru Dragobeta):

Du te la doctor că stai prost cu capul