| Makeithappen a întrebat:

Pentru cei care urmează Facultatea de Medicină, este posibil să faci o a doua facultate în paralel, ca de exemplu traducere? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti in regim bugetat la traduceri nu poti concura pe un post bugetat la medicina decat daca iti platesti integral prima facultate de traducere cum ii spui tu. Nu poti face in paralel doua facultati in regim de buget. Legea iti permite doar una. Fie platesti integral pe cea facuta la buget fie faci o alta facultate la taxa. La inscriere te pune sa mentionezi daca faci sau ai facut alte facultati si in ce regim de studiu. Acolo trebuie sa pui ca ai facut traducerile in regim bugetat si automat te pune sa concurezi pe locurile cu taxa de la medicina. Poti plati facultatea de traduceri si sa incerci la medicina in regim de buget dar nu se stie daca intri si ramai cu banii dati pe prima facultate. Multi au incerca la buget dar nu au reusit sa intre la medicina. Fie ea medicina generala sau medicina dentara. Admiterea e grea si nu se stie daca face nota suficient de buna pentru buget. Plus ca trebuie sa te menti la buget in cei 6 ani. E greu de mentinut cu note de top. DACA pici la taxa la medicina taxa anuala e de peste 8000 lei. Cam naspa si super scump.
Deci daca vrei sa-ti incerci sansa cu medicina la buget trebuie sa-ti platesti integral facultatea de traduceri. Nu ai dreptul sa concurezi pe alt loc bugetat cand tu ai facut deja o facultate fara bani.

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti face cate facultati vrei in paralel daca te duce capul sa inveti atat. Dar nu cred ca vei mai avea timp liber daca mai faci o facultate pe langa medicina. Dar de ce ai face o facultate de litere pe langa medicina? Sunt domenii complet diferite.
Stiu persoane care au facut mai multe faculti in acelasi timp precum dreptul cu economia, stiinte politice sau litere. Dar nu am auzit pe cineva sa faca o alta facultate in paralel pe langa medicina. Iti dai cu seama in ce stres te bagi? Dar cand ai timpul necesar sa faci a doua facultate? Banuiesc ca vrei sa faci a doua facultate la zi. Ai seminarii si cursuri unde se cere prezenta. Si la medicina ai laboratoare unde se face prezenta. Nu vad cum ai face inca o facultate pe langa medicina. Oricum medicina iti ocupa tot timpul ca un full time job. Nu vad cum ai avea timpul fizic necesar pentru a ajunge la ambele facultati. Chiar daca ai invata foarte bine si sa zicem ca treci examenele la a doua facultate dar prezenta se cere.
Pe bani poti face cate facultati vrei. Numai sa iti ajunga timpul. Sa nu te stresezi prea mult si dupa cateva luni sa te lasi de a doua facultate care se plateste chiar daca la medicina esti la buget.

| Wr3nch a răspuns:

Nu recomand sa faci medicina in tandem cu altceva. Am ajutat o data pe cineva de la medicina cu un Windows si materia de pe un semestru ocupa de 30gb sub forma de carti, cursuri, etclaughing Nu cred ca ai timp sa faci alteva ca lumea.

| Makeithappen explică (pentru anonim_4396):

E bine să întrebi ca să îți faci o părere. Dacă sunt deja la buget, cu bursă la traducere, și aș intra la medicină la buget, ar fi posibil să trec de la buget la regim numai cu taxă la traduceri, în favoarea medicinei?

| Makeithappen explică (pentru anonim_4396):

Am înțeles, mulțumesc pentru clarificare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Makeithappen):

Spor sa ai happy

| Violleta2022 a răspuns:

Probabil ca nu esti inca studenta la medicina fiindca nu ai cum sa intelegi, ca nu mai ai timp de nimic extra, daca esti studenta la medicina, fiindca ai programul de la facultate atat de incarcat, cursuri, laboratoare si de invatat pentru ele, ca abia iti ajunge ziua pentru facultatea asta. Nici viata personala nu prea poti avea, fiindca este extrem de mult de invatat.
Apoi, la ce dumnezeu faci medicina, daca vrei sa mai faci ceva in paralel?
Apuca-te de traduceri daca asta vrei, ca-i foare usor si ai timp berechet sa faci si un hobby.

| Makeithappen explică (pentru Violleta2022):

Nu e întotdeauna așa ușor cum pare. Poate părea din afară, dar nu este întotdeauna așa happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru Makeithappen):

Nu vorbesc de cineva din afara, vorbesc de realitate! Un student la medicina area atat de mult de invatat, ca abia ii ajung orele unei zile sa invete pentru medicina, de altceva nu-i prea mai ramane timp. De ce ai face si o alta facultate in paralel, care-i scopul? Sa fii mediocru la 2 pe care nu vei ajunge niciodata sa le profesezi, sau sa-ti creezi un stres fara nici un scop in viata?

| Makeithappen explică (pentru anonim_4396):

Bună! A trecut ceva timp, dar, în cazul în care plătesc taxa de școlarizare pentru prima facultate, ar trebui restituita și bursa de studii de care am beneficiat ca urmare a noteler la examene?
Mulțumesc!