| Catalina1992catalina a întrebat:

Bună prieteni! Am și eu o întrebare mai rar întâlnită cred eu. A lucrat cineva cu bătrâni care sunt la pat? Paralizați? Care erau cerințele către voi? Este dificil psihologic și fizic? Este bine plătit? Va mulțumesc anticipat

7 răspunsuri:
| Zumix27 a răspuns:

Neatahappy
Sa ingrijesti un batran paralizat poate fi extrem de greu... de exemplu, daca batranii respectivi au escare trebuie sa ii intorci/ridici pentru a le aplica tratamentul contra escarelor. Iar un om care nu se poate misca singur este foarte greu. Cerintele in general sunt: calmitate, rabdare, respect, perseverenta si iubire, iar ceam maiimportanta cerinta, este sa zambesti incontinuu si sa vorbesti cald.
D.p.d.v psihologic poate fi dificil, si nu poate. Depinde de cum percepi tu aceasta munca pe care o faci si cat de "tare"esti.
Ëste bine platit?" hmm... daca te multumesti cu un salariu cuprins intre 1500 si 2000... 2500 lei, atunci da, este bine platit. Insa, repet, este o munca destul de grea, dar totusi frumoasa si care iti va oferi mari satisfactii daca iubesti oamenii.

| RAY a răspuns:

Am o prietena care lucreaza cu un domn are grija de el, daca ai ambitie, vointa, rabdare treci peste, la inceput e greu, depinde si de respectiva persoana ca nu poti accepta orice

| anonimg a răspuns:

Din cate am auzit de la romancele din Spania, depinde de tipul de batran de care dai. Uni batrani sunt rai si pretentiosi. Zumix 27 spunea de un salariu de 2500 de lei; eu zic ca minimum 2500 euro pentru ingrijirea unui batran la pat. Daca isi face nevoile pe el, ce faci? De aceea eu as spune pretul de 25mii euro. Altfel batranii sa se ingrijeasca singuri. Pentru ca statul si firma privata opreste o gramada de bani in loc sa-i de-a muncitorului. pentru ca bani sunt. Angajatul trebuie sa aiba acelasi salariu ca si angajatorul. Daca nu, angajatorul sa-si duca singur in spinare toata afacerea. Dar ma abtin sa nu zic ca 99% dintre cei care fac legile unei tari au firme, si isi fac astfel legile dupa buna lor placere.

| venividivici2017 a răspuns:

Din ce am auzit de la niste colege care au plecat din tara si au venit in Anglia ca asistente, este foarte greu.Trebuie sa ii schimbi, fac pe ei, dementa, tot felul de lucruri scarboase si plus o sa ai acele imagini.De platit, castigi aici cam 9 lire pe ora,minim, depinde ce calificari mai ai, un anumit nivel si in plus se si cauta.Dar acele colege au renuntat sa mai lucreze ca asistente, acum lucreaza in fabrica, putin mai proat platite dar nu mai au de-a face cu asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. N are rost sa repet ce au spus cei dinaintea mea. Daca anul din nickname ul rau e cel real... vreau sa te intreb ceva. Te ai gandit daca vei face fata? Te ai gandit daca ti ar fi comod sa lucrezi intr-un astfel de mediu?

| NLS a răspuns:

Am o vecina care a fost ani buni în Italia. A îngrijit o singura persoana ani de a rândul. Acum are probleme cu nervii, a albit și altele. Câștiga 900 € pe luna, plus cazare, mese asigurate, mici cadouri...
Mama a lucrat în Germania. A prins bine, nu a avut bătrâni la pat, dar asta nu înseamnă că I a fost ușor, pentru ca nemții sunt și ei pretențioși, și super avari. Lua 1100€lunar. Acum lucrează în fabrica pe 1200 și ii e mult mai ușor.
Sa îngrijești o bătrânică pe picioarele ei, eu zic ca te ai descurca. Însă un om imobilizat la pat, nu. E greu, îți trebuie forță, în general doua femei abia reușesc să ridice o persoana țeapăna sa ii schimbe pampers ul.
Greul psihic apare dacă bătrânul e pretențios și se poarta urat.

| Catalina1992catalina explică (pentru anonim_4396):

Eu deja sunt a doua zi aici la munca, dar nu mă prea descurc. Din mai multe motive. Sa stau zi și noapte în casă, fiica bunicii de care îngrijesc să îmi dea permanent indicații, s-a.m.d. de asta și am vrut sa aud alte păreri, istorii. Poate eu sunt prea pretențioasă