| decastelica1244 a întrebat:

Bună! Pt a putea ajunge jandarm ce studii trebuie să urmezi? După ce dai examenul(de a-8 a)! Care sunt opțiunile care te pot duce acolo?

Răspuns Câştigător
| AlexValentinn a răspuns:

Da, absolut orice liceu, orice profil, nu conteaza, iti trebuie doar bacul si atat.

5 răspunsuri:
| Noturbusiness a răspuns:

Faci un liceu civil și după dai admitere la Facultatea de Jandarmi. Cred ca cel mai mult te-ar ajuta sa urmezi în liceu un profil uman pentru că admiterea la academie constă în proba scrisă la română(gramatică), istorie și engleză.
Dar nici dacă ai face un profil real, gen mate-info nu ar fi rău pentru că de acolo te cam poți duce pe orice domeniu, dar vei avea nevoie de meditații la cel puțin istorie, dacă nu și la gramatică.
Sper că te-am ajutat!

| AlexValentinn a răspuns:

Te duci la un liceu ( oricare ), iei bac-ul si te inscrii la scoala de subofiteri ( sunt doar 2, una la Dragasani si una dar nu mai stiu un ce zona) unde o sa dai test psihologic, proba sportiva, test din gramatica limbii romane si test gramatica limbii engleze, dupa aceea vei sta la internatul lor 9 luni pentru teorie ( doar in weekend ai voie sa te duci acasa in orasul tau ) si 3 luni practica in orasul tau. Ce a zis colegul mai sus, cu facultate, poti sa faci si asa daca vrei sa ajungi ofiter si vei avea salariu un pic mai mare, dar poti sa faci si scoala de care ti-am zis (care dureaza un an si nu e facultate) dar vei fi subofiter.

| decastelica1244 explică (pentru AlexValentinn):

Am înțeles, dar chiar orice liceu? Cu condiția de a lua bacul

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu-ti trebuie numai Bacalaureatul. Iti trebuie si minim media 9 la comportare.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Depinde ce vrei sa ajungi: ofiter, subofiter sau SGP.