| Napster123 a întrebat:

Rog seriozitate. Sunt in anul 3 (ultimul) de facultate la Bucuresti. Cert este ca inca de cand am luat bac-ul, visul meu era sa devin student. Am intrat, bursa de merit, frumos, primul an de facultate a mers brici. Din al doilea an treaba a inceput sa scartaie. Incepusem sa realizez ca facultatea pentru care am optat atat de mult, e o intreaga tragedie: nu imi mai placeau mediul, materiile. Ca dovada a dezinteresului meu total, am bagat rapid si cateva restante ca sa imi ingreunez situatia. Acum, in anul 3 ajuns, nu am frecventat facultatea deloc. Nu stiu daca gresesc sau nu, dar a inceput sa imi fie efectiv scarba de alegerea mea si simultan rusine sa le spun totul pe fata parintilor. In fiecare zi ma gandesc sa renunt si sa pun capac problemelor, dar ma lovesc de efortul parintilor mei depus pentru mine. Acum ca sa clarific lucrurile, inca de mic m-au fascinat cariera militara, uniforma, statutul de militar si chiar ma gandeam in clasa a 12 a sa dau la Academia Fortelor Terestre. Dar am fost pur si simplu orbit de gura lumii, spunandu-mi ca daca ma duc la Bucuresti, la facultatea X am mai multe oportunitati. Sunt aici si regret din ce in ce mai mult ca nu mi-am urmat visul. Nu obisnuiesc sa-mi postez problemele pe internet, dar credeti ca gresesc daca renunt acum, in ultimul an la facultate si ma pregatesc pentru Academia militara?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Niciodata nu este gresit sa iti urmezi visul. Doar ca trebuie sa intelegi ca ar fi profund imoral sa le mai ceri parintilor sa iti dea vreun ban, asa ca daca o faci, fa-o strict pe bani din munca ta (carti, cazare, masa, transport, tot)

8 răspunsuri:
| Trumpinator a răspuns:

Nu renunta la facultate, te vei duce si vei pune diploma in buzunar, ca sa fi cineva! Armata este si ea plina de belele si oameni ca gen. Ion Antonescu. Termini facultatea si apoi faci ce vrei, dar macar stii ca ai o diploma in buzunar!

| BringMeTheHorizon1111 a răspuns:

Termina facultatea ca sa ai o diploma apoi iti poti urma visul.O sa ai avantaje si studii superioare

| Napster123 explică (pentru Brigaela):

Ar fi mai de bun simț daca as sta un an pe bara atunci?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Napster123):

Nu. Am fost relativ in situatia ta, am zis ca de ce sa invat eu toate aberatiile profesorilor din facultate, cand mie nu imi folosesc, ma las cu restanta si gata, dar nu-i deloc asa, imi doresc cu adevarat sa termin facultatea de inginerie telecomunicatii, cu diploma aia fac foarte multe in viata, pentru ca de mic am fost cu mana in tot ce tine de asa ceva. Am zis la inceput ca si fara facultate pot deveni cineva, dar nu-i real, esti batjocorit in toate felurile, ca ce ma, asta ai tu facultate, sau ce ai tu studiile mele? Asa daca ai diploma, ba chiar am studiile tale, sunt inginer, sau sunt ce esti tu acum, ce faci tu. Si, daca inveti bine, stii cu ce se mananca acea facultate a ta, ai o sansa in + sa iti gasesti un job bun, sa ai banii tai si nu sunt putini, cu studii superioare si stiind bine jobul sari de 2500 ron, garantez euwinking, incearca sa tragi tare pentru sesiunea de acum, inveti, iei restante tot, si gata, o termini, da-o naiba de treaba, nu mai sta aiurea, termin-o, realizeaza-te ca poti face o a 2-a optiune in viitorul foarte apropiat, cu un job part/full time este altceva, am rude care sunt la a 3-a facultate si salariul la jobul uneia este de 6500 ron, nu conteaza domeniul, conteaza sa fii bun! Hai bafta sa te vad ca ai promovat toate examenele, lucrarea de licenta si gata ce mai astepti, trece trenul te urci greu dupa in el!

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru Napster123):

Ba dimpotriva, parintii tai vor suferi daca vei sta pe bara si vei pierde timpul. Si asa este enorm de mult pana la toamna, nu mai sta un an in plus.

| Napster123 explică (pentru Brigaela):

Nu, nu. Raman pe bara in ideea de a ma pregati pentru admiterea la academia militara. Va multumesc pentru sprijin.

| Napster123 explică (pentru anonim_4396):

Mersi pentru tips. Din nou; stiu ca nu e etic ceea ce fac, dar nu o inghit sub nicio forma si asta ma determina sa o iau tocmai acum, la mal, pe drumul de acum 3 ani. Eu ma gandesc asa. Ca sa ma curat definitiv, nu ar fi mai bine sa stau pe bara anul asta si sa ma pregatesc pentru admiterea din iulie la academia militara? Mersi din nou.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Napster123):

Nu, nu ar fi bine deloc dupa parerea mea, termina facultatea, si gasesti un job full-time/part-time, ai timp sa inveti, daca vrei cu adevarat, numai daca esti cam lenes nu poti.