| ș53fan a întrebat:

Bună seara!
Am și eu o întrebare cunoscătorilor sau celor care au făcut practică în această meserie și acum aplică!
Meseria de bucătar este grea rău?
Cum începe un doritor practica în acest domeniu?
Chiar așa grea este meseria?
La început mai ales!
Vreau să urmez această meserie și o rudă spune că nu o sa fac față că este greu mai ales la început!
Vreau cat mai multe detalii despre acest subiect! Vă rog frumos!

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă tu simți că asta ți place, că într-adevăr asta vrei, nu ne mai întrebi pe noi sau pe alții dacă e greu. Pur și simplu își urmezi crezul. Punct.

| Iunix a răspuns:

Eu zic să încerci, urmează un curs. Dacă ție o să-ți placă nu o să ți se pară aşa de greu. Doar atât pot să spun, eu nu sunt bucătar şi nu am nicio cuniştință care să practice această meserie.
Bănuiesc că la inceput vei face munca de jos, deci antrenează-te la curățat şi tocat legume şi la spalat vase.

| ș53fan explică (pentru Iunix):

Nu este problemă cu spălat și curățat! Mie îmi place.Foarte mult!

| ElSueno a răspuns:

E greu pentru ca de obicei se lucreaza 10 sau 12 ore pe zi, in caldura, cu doar o pauza. In rest, daca ai putina idee despre cum se gateste o sa fi ok.

Eu ti-as recomanda sa incepi ca si ajutor de bucatar iar daca iti place te duci si faci un curs de bucatari. Pretul depinde de oras, aici in Timisoara un curs cat de cat ok e intre 3000 si 5000 lei, dar faci practica intr-un restaurant de 4 stele iar daca esti serios te angajeaza dupa.

| ș53fan explică:

Vă mulțumesc tuturor pentru răspuns! laughingDaca as putea v-aș da la toți fundiță, dar din păcate nu se poate, dar considerați că ați luat toți

| kopli a răspuns (pentru ș53fan):

Decat fundita, mai bine o felie de pandispan cu un "moț" de inghetata. Fa-ne programarea laughing

| ș53fan explică (pentru kopli):

Ok...Așa am sa fac! laughing

| kopli a răspuns:

E adevarat ca bucataria de restaurant difera putin de cea de acasa. Dar, intreaba-ti mama, bunica, matusile, cum reusesc sa gateasca zi de zi pentru toata familia?
Poate ca tu nu ai dexteritati si ruda te cunoaste? Roag-o pe mama sa te puna la treaba in bucutarie si vezi daca te descurci si daca iti place.

| ș53fan explică (pentru kopli):

Mie îmi place enorm, chiar îmi place să gătesc să fac înghețate, pizza, pandișpan!
Și aș face asta cu cea mai mare plăcere și mâine dacă ar fi să încep.pot spune că mă descurc și mama spune asta

| kopli a răspuns (pentru ș53fan):

Pai atunci, te vei descurca. Succes!