| vladwp a întrebat:

Buna seara,
De ceva timp ma tot gandesc sa plec in SUA pentru a munci. Am 22 de ani, lucrez in televiziune de 4 ani si sunt Producator TV. Rude sau familie nu am in SUA. Am citit foarte multe pe site-ul ambasadei, iar singura solutie ar fi obtinerea unui Green Card pentru a avea drept oficial de munca pe teritoriul SUA.

Intrebarea este: Ce alte posibilitati as avea de a emigra in State pentru a munci, eventual de a imi aduce si sotia acolo? Nu este musai sa gasesc acelasi job ca si aici, nivelul de engleza este la perfectie, in capitolul studii am si bacalaureatul international+american obtinut cu A.

Orice parere/solutie/idee este bine venita.
Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

La intrebarea ta, nu-ti putem raspunde, deoarece nu stim daca profesia ta este cautata in USA si nici daca este pe lista celor "vrute" de statul american.
Intra pe site-ul guvernului american si cauta la sectiunea de emigrare, conditiile de emigrare, care ti se potrivesc tie.
Vezi ca sunt multe tipuri de vize, trebuie doar sa vezi care ti se potriveste tie si ce documente trebuiesc pregatite, ca sa incepi procesul.
Cat priveste nivelul de engleza, imi pare rau sa-ti spun, dar nu poate fii "la perfecie" pentru ca tu nu te vei ridica niciodata la nivelul unui nativ american, care nu are nici cel mai mic accent. Iti spun asta din experinta, pentru ca am emigrat de peste douzeci de ani, intr-o tara vorbitoare de engleza si indiferent cat vorbim noi de corect gramatical, accentul nostru si modulatiile din glas, ne tradeaza si nu se vor atinge stadiul de "perfect".
Din pacate, doar cu un BAC, sansele de emigrare sunt foarte mici. Dar daca ai deja experienta intr-un domeniu cautat de americani, aplica pe "skills" si cine stie, poate ai sanse sa fii acceptat.
Nu te descuraja, esti sub 30 de ani si ai punctaj maxim cu sanse mari sa ti se indeplineasca dorinta. Succes!

6 răspunsuri:
| Raizel a răspuns:

Eu aș alege Anglia pentru că este o țară mult mai civilizată și au alte legi în ceea ce privește armele de foc, dar tu alegi dacă e safe sau nu până la urmă

| mgtow a răspuns:

Am un var in NY si e multumit, a gasit o columbianca si sta cu ea arunca cu banii in stanga si dreapta traieste viata. Partea naspa din ce am vazut in Youtube e mancarea cam toate tipurile vin cu zahar si orice mancare e dulce acolo dai in diabet imediat, te ingrasi etc. Or fi legume normale si una alta, ai nevoie de 10 000 de dolari sa intri in tara apoi chirie etc. Permisul nu e valabil trebuie sa dai scoala din nou acolo vara e cald ca naiba si iarna misto de ingheti laughing mai bine orienteazate in GB ca informatician in atacuri cibernetice castigi 7000 de lire pe luna, sau la un post de televiziune ai avea succes macar 4000 de lire sa iei si stai intr-un apartament pana te saturi de uk apoi revi in tara. Dolaru e slab la valoarea banului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Raizel):

Te-ai uitat la prea multe video-uri pe Facebook si pe Youtube.
Nu e chiar vestul salbatic acolo laughing

| Panamax a răspuns:

A munci se scrie cu un singur i.Ai scris de doua ori gresit.
Poate ca este mai bine sa pleci in tari unde nu se vorbeste limba romana.

| vladwp explică (pentru Panamax):

Totuși, in comparație cu ține, aflând și cine ești, tare greu îmi este sa cred ca un agramat cu 10 clase îmi poate spune mie lucru asta, mai mult decât atât, dat Find faptul ca ambii tai părinți au absolvit facultatea de căpșune din Spania de 6 ani pana in prezent. O zi buna in agricultura.

| Panamax a răspuns (pentru vladwp):

A munci, se scrie cu un singur i fraiere.
Nu am fost vreodata in Spania, asa ca mananci rahat.
Clase oricum am mai multe decat tine, dar cel putin eu nu le-am facut degeaba.