| anonim_4396 a întrebat:

In ce consta mai exact proba de operare pe calculator cand dai pe un post de grefier, ce trebuie sa stii?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Operarea de calculator inseamna sa stii sa folosesti computerul, sa stii sa operezi pe el!
Cat priveste pozitia de grefier: probabil ca ai nevoie sa stii sa redactezi un document in Word, sa trimiti un email si sa raspunzi imediat la mesaje.

3 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

"sa stii" sa scrii!

| TheLovelyGhost a răspuns (pentru Violleta2022):

Si in Excel?

| Violleta2022 a răspuns (pentru TheLovelyGhost):

Nu cred ca este nevoie de Excel, ala merge mai mult la contabili, ca are functii matematice.
La Grefieri este nevoie sa scrii, cum ai fi batut la masina de scris si cred ca Word este cel mai popular software de redactare a unei scrisori, procese verbal, etc. Foarte probabil ca ei sa aiba un anume program, special pentru asemenea redactari, dar in cazul asta, iti vor face ei training.
Trebuie sa fii extremd e atenta la corectitudinea textului pe care-l scrii, litera mare la inceput de rand, semne de punctuatie, scriere corecta gramatical si fara prescurtari.