| noink a întrebat:

Intrebarea mea este legata de master si doctorat. Mai exact, nu prea inteleg oridinea lor si in ce constau. Mereu m-am imaginat doctor intr-un domeniu lingvistic, dar nu prea stiu in ce constau studiile de doctorat, daca trebuie sa faci masterul inainte, cat dureaza etc. Rog pe cineva sa imi prezinte parcursul asta educational postuniversitar. Multumesc!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Practic acum facultatile (in afara de cateva gen medicina, stomatologie, farmacie) sunt in sistem Bologna, asta inseamna ca faci 3 ani de facultate. Ulterior poti face sau nu doi ani de mater, aprofundand un domeniu din cele studiate in cei trei ani de facultate. Daca vrei sa faci un doctorat in lingvistica, esti obligat sa faci masterat, de preferat tot in lingvistica sau domenii conexe (poti face si in limbi moderne sau clasice, traductologie, etc). Apoi, daca esti foarte foarte bun, iti vei alege o tema de studiu si te ve inscrie la admitere la doctorat. Asta inseamna ca trebuie sa iti gasesti un profesor care sa fie interesat de tema ta si care sa creada ca poti face o lucrare care sa aduca ceva nou in domeniu. In timpul doctoratului, in functie de forma aleasa si nota la admitere vei fi sau nu platit sa faci acel studiu si sa scrii o lucrare (2-300 de pagini) in care sa iti prezinti munca si rezultatele. De asemenea, va trebui sa redactezi niste articole pe care sa le publici pe aceeasi tema. Perioada in care poti face asta este de 3-4-5 ani, dupa care trebuie sa depui teza la facultate si vei fi programat pentru o sustinere publica (se va face o sedinta publica in care facultatea va numi o comisie de profesori, tu vei prezenta pe scurt lucrarea, ei iti vor pune intrebari si apoi vor decide daca lucrarea ta este originala si suficient de buna pentru a primi titlul de doctor). daca legislatia actuala se pastreaza, lucrarea va fi apoi analizata si ed o comisie din minister care va verifica daca nu este plagiata, daca indeplineste conditiile de forma si daca respecta conditiile stiintifice necesare. In urma toturor acestor examinari, daca le treci, ti se ofera titlul de doctor.

2 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Prima data este Masteratul, tine cam 2-3 ani depinde de ceea ce vrei sa faci, apoi urmeaza Doctoratul care poate sa dureze circa de 6-7 ani, depinde de tine. La Doctorat trebuie sa fi foarte citit, sa ai articole publicate, sa fi prezent la diverse evenimente, sa te implici in diferite cercetari ale studiului lingvistic, sa fi primul la orice, cu toate ca te poate ajuta acest link sa ai timp ca tu sa-l citesti in linistea ta http://www.phdstudies.ro/Doctorat/Lingvistic%C4%83/

Succes!

| noink explică (pentru Brigaela):

Multumesc mult!