| joghu22 a întrebat:

O întrebare și va rog sa nu o luati in derâdere.

După studii, dorința mea cea mai mare este sa plec din tara. Unde? As vrea sa ma mut in America. Întrebarea mea este, cum se obține viza? Mulțumesc.

19 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Fain, mult noroc:))

Dai aici pe categorii sa gasesti ce iti trebuie,

https://www.ustraveldocs.com/ro_ro/ro-niv-visafeeinfo.asp

| geoor a răspuns:

Cea mai ușoară metodă e loteria vizelor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pleaca in Tenerife ca nu iti trebuie viza.

| Mosotti a răspuns:

Nu poti lua viza asa aiurea, chiar taxa de viza nu garanteaza ca o si iei, daca nu ti-o da, ai pierdut banii.
Trebe sa arati ca ai in tara munca, ca ai ceva garantii care te-ar face sa te intorci, nu e asa simplu nici ca turist.
Ca le e frica ca ramai pe acolo.

Biden va fi tolerant cu imigratia, insa Trump era f strict.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Nu presedintele hotaraste chestiile astea sau mai stiu eu senator sau altcineva.Deci nu poti spune ala era strict sau asta e tolerant.Toleranta de care se vorbeste se refera doara la imigrantii ilegali, restul nu presedintele hotaraste, ci congresu.
Iara ca idee, daca vrei sa stii Obama care este de aceiasi parte cu balamutu asta de bosorog ce o sa iasa acu daca o sa iasa presendite, deci Obama a propus de 2 ori inchiderea programului de migrare a SUA.Trump la randul lui a propus si el odata, dar in ambele cazuri congresu na luat in seama.
Ca o persoana poate propune aia da, dar nu presedintele decide.Trump ce spui tu este strict referitor la emgratia ilegala,ceea ce mi se pare normal,logic,pe cand democratii is mai toleranti la ce,la ilegalitati? Aia da,pe aia ii intereseaza doara puterea, sa conduca ei, de aici si acea toleranta de care vorbesc uni oameni, toleranta data tocmai pentru a castiga voturi.
Democratii se bazeaza pe prostime in general, prostime care pune botu ca robotu, aia e tot.

| relian a răspuns:

Sa te muti in America presupune sa emigrezi, sa obtii o viza de genul asta, ceea ce este destul de greu.Asa mai simplu, mai usor si la indemana ai doua posibilitati. Loteria vizelor, adica programul de emigrare a SUA, sau sa gasesti o femeie sau barbat dupa caz, cetatean ameeican cu care sa te casatoresti.In primul caz ala cu programu de emigrare, asta daca esti norocos si esti ales, poti deveni cetatean in 5 ani, iar prin casatorie in 3 ani.

Alte modalitati dea obtine green card nu prea sunt, sau daca is, dureaza si necesita multi oameni si resurse.Deci ai putea de pe acu sa incepi sa participi la programu ala,asta pentru ca deja de pe vremea lui Obama,adica el personal a propus inchiderea acestui program,apoi a propus si trump,dar congresu na aprobat propunerea astora, asa ca inca se mai poate face ceva.

Daca esti curios intra pe webistele guvernului american, acolo gasesti informatii, sunt si in limba romana, ce trebuie sa faci, cand si cum.
Daca nu te pricepi si ai nevie de ajutor ma gasesti pe aici.

| Legion7X a răspuns:

In america poți pleca ca student, sau dacă primești invitație de acolo or te cheamă cineva.
Mai multe detalii pe worktravel.

Mai bine pleci în Spania, Italia, Germania, sau altă Țară. În SUA îți trebuie bani, și cei de la ambasadă te vor întreba toate chestiile, vor să știe cât stai, dacă dispui de surse de bani pentru a te întreține, dacă cunoști pe cineva acolo, dacă ești student șmd. Poți sa pleci dacă îți găsesti de munca în SUA, iar angajatorul să te cheme la el. Nu știu cum se procedează dar, cred că trebuie ca angajatorul să facă niște demersuri pentru angajat. De ex ca măcelar, ospătar, bucătar, maseour etc

https://ro.jooble.org/......4177752068

Un gen de anunt este acesta, însă nu stiu cât de serios este.

http://www.work-travel.ro/sua/

| joghu22 explică (pentru Legion7X):

Sincer, de când eram mic îmi doream și încă îmi doresc sa ajung acolo. Măcar de proba. Alta civilizație, alta cultura etc. Știu ca este dificil dar am învățat ca trebuie sa lupt pentru visul meu.

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

Democratii sunt mai toleranti, Biden a zis ca daca vine, o sa incerce sa existe cai legale ca 11 milioane de imigranti ilegal sa ia cetatenia!
Ca ei sunt globalisti, nu au treaba cu economia sua, vor angajati ieftini, plus voturi asigurate la urmatoru mandat.

Poate nu presedintele decide, dar oricum la general e greu sa iei viza asa cu una cu doua.
Incearca la ambasada si vezi ce zic aia, contacteaza-i cumva si intreaba.
Dar tu vrei sa imigrezi de fapt, nu vizita.
E si mai greu.

| Mosotti a răspuns (pentru joghu22):

De ce iti doresti sa ajungi acolo in capitalismu ala jungla? Niv de trai scade continuu, daca esti bolnav mai serios crapi, medicamente f scumpe, iar daca casa nu deconteaza, nu iei acel medicament chiar daca-ti merge si chiar daca altul nu e chiar asa bun. Sau dai multi bani sa-l cumperi tu.

Dar daca crezi ca e asa bine, du-te, mai bine te-ai duce in Germania ca aia-s mai socialisti, se mai gandesc si la om, si niv de trai e acelasi.
In Germania nu exista periferie de ex, nu e ca in SUA, acolo iesi din orase e camp si apoi sate foarte bine puse la punct.

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

Eu am castigat loteria vizelor in 1996 vara adica mama, dar am renuntat pentru ca am ales sa ne ducem in Germania, era mult mai bine acolo, si mai aproape de Romania.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Eu nu vreau sa emigrez nicaeri, eu aici locuiesc, cred ca ai gresit adresa.Nu mai da sfaturi altora, doara pe baza ca candva undeva maicata a castigat nu stiu ce viza.
Una e sa fi trait in state alta sa iti dai cu presupusu, cu Germania si alte rahaturi.Toti romanii au ajuns mari cunoscatori a de toate.

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

Nu ma refeream la tine ci la initiator.
De ce sa nu dau sfat daca stiu ca viza se da greu, toti stiu asta, si aia de turist, damite pentru sa plece de tot, ce naiba, nu trebuie sa fi in SUA ca sa stii asta, si multi sunt si tot habar n-au, ca nu i-a interesat subiectul, depinde ce informatiile pe care le au, nu ca esti acolo sau nu.

Stiu si inclusiv aia ca plata taxei nu garanteaza si obtinerea vizei.
In Germania am trait, deci acolo chiar stiu f bine ca m-a interesat subiectul.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Ma refeream ca dai sfaturi, ca in state este naspa, cai mai bine in Germania si bla bla. Daca nu ai trait ceva ani in ambele taari deja stii si cum este, interesant.la asta am facut referire.Dar asa ca idee afla ca mai bine ca in state nu-i nicaeri.Iti spun eu care am trait si in europa si aici destui ani.In Canada am prieteni care vor sa vina aici, in Australia la fel.Ce nu stiu este Asia dar banui acolo e mai naspa can RO.

Deci lasa pe cei care stiu, au trait sa spuna ceva daca e sa dea un sfat.America ca idee este un fel de tara din alta galaxie laughing am intilnit germani aici si am foost mirat, asta la inceput cand am ajuns aici, am fost mirat ce fac ei aici.au spus ca aici este tara lor, ce Germania, erau oameni nu simpli, au spus ca nu vor sa spuna mai multe.E ok scuze daca ma bagai in discutiile voastre, a fost o neintelegere, numa bine

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

Aaa, pai e mai naspa in SUA, ca cunosc sistemul, si prietenii nostri care-s acolo confirma.
Acolo ca sa inveti trebuie sa ai bani, n-ai bani, nu ai acces la invatamant de calitate, chestie care la nemti nu este.
Sanatatea, esti tratat pe cat platesti, asig desi e mare, ba nu include aia, ailalta.
In Germania platesti in functie de venit, dar beneficiaza toti de full services bune si conditii bune, plus ca toti de la someri la profi universitari sunt asigurati!
Daca la 50 ani te da afara sa zicem, si nu gasesti de munca, ajutorul de somaj nu expira! Nu exista 50 milioane de oameni pe drumuri ca in SUA sa stai in hangare de sute de oameni.
Daca nu ai munca din cauza ca ai o varsta, se ocupa si somerul, si oficiu de munca sa se gaseasca de munca, dar nu te lasa pe strazi, iti da unde sa stai, si asa mai departe.

Nici nu se compara! Daaaa, america galaxia junglei. Am zis de Germania, nu de alte tari europene! Ca nu peste tot e asa.
Am trait in Germania, de SUA m-am documentat, am si prieteni in doua locuri si confirma.
Dar se si stie de fapt la general.

In rest mda, daca muncesti ai, dar asa e si dincolo.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Esti informat prost, documentat varza, dar stai asa cu parerea ta, oricum ai o gandire de al laughing asa ca n-are rost sa ne pierdem timpul aiurea.Bafta

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

Mda, fiecare cu parerea lui, daca zici tu ca in SUA nu e cum am zis, o fi, inseamna ca stiu eu aiurea, prietenii mei mint.
Dar in Germania asa e ca am fost acolo si am dat piept cu toate alea spuse, inclusiv cu invatamantul superior.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Vorbeai de bani,ca in america faci scoala doara cu bani,au fost prietenii tai la facultate in America,la liceu sau mai stiu eu alte scoli si peste tot se dau bani?
Nu mai crede tot ce zboara,in America exista si facultati fara bani,iar daca esti foarte bun, AS intr-un domeni te vor plati ei pe tine sa mergi la ei, se vor bate pentru tine, asta ca idee, asa ceva no sa gasesti in RO si nici in Germania.
Scaoal generala, liceul in america is gratuite.Colegii sunt si cu plata si de stat, asta daca nu stiai, iti spun eu acum.Ca mai cumperi tu cate o carte si rahaturi, astea le cumperi oriunde, pentru ca nu mai este pe nicaeri cum era odata in ro pe vremuri nu plateai absolut nimic.Si in Germania si oriunde platesti cazare, ca doara nu te tine scoala ca esti tu mai stiu eu cine.
Daca esti cum am spus AS intr-un domeniu te tine si de cazare si de masa siti mai dau si bani, asta in America.
Daca ai nelamuriri intreab, dar pe cei care stiu exact cum sta treaba, nu ca ai tu amici in america.Si daca ai ce? Tu crezi ca daca e cineva aici gata stie ce se intampla,cum se intampla pe aici.
Vorba aia multi vad,foarte putini si pricep laughing Iara eu cand spun ceva spun din experienta,nu ce am auzit eu la prieteni sau cunoscuti,niciodata nu ma bazez decat pe ceva sigur,chiar daca aud de la cineva,ma duc si verific la guvers,la sursa, apoi retin ceva corect.
Tu cum am spus retine ce doresti, eu nu incerc sa te conving de nimic, nici pe tine nici pe altii, fiecare sa retina c e vrea, fiecare este liber sa gandeasca sa creada ce doreste.

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

Da, fiul prietenilor nostri a fost la scoala, ca au plecat in decembrie 1991 cand avea 10, 5 ani. Au zis ca scoala de stat e slaba, si daca vrei sa ajungi ceva, trebuie sa ai bani, sa te duci la privati. Normal ca exista si de stat dar cam slabe, n-a zis ca nu exista. Logic ca daca locuiesc acolo de 29 ani, stiu ei despre ce e vb, copil de mic la scoli, ei au lucrat, tangenta cu sistemul de sanatate, etc. Nu sunt prieteni de varsta mea plecati incoa si sa n-aiba tangenta cu tot sistemul, ca aia da, poate nu sunt informati, ca pe aia nici nu i-as intreba.

De ex zonele unde bugetele-s mai mari pentru scoli se invata mai ok, dincolo mai slab, depinde de zone.
Nu trebuie doar elitele rare sa fie platiti, orice om care are cap, e normal sa poata invata asa cum e in europa, fara sa plateasca.
Nu faci afaceri cu sanatatea omului, fabricarea de medicamente si invatamantul, astea n-ar trebui sa fie private. Restul pot fi, ca nu e problema.

In Germania daca esti elita inveti, si dupa aia ai timp sa scoti bani cat vrei tu, nu conteaza ca nu te plateste statul.
Mi s-a zis si asta ca elitele-s sustinute, dar cica-s putini aia.
De ex in Germania daca nu are cine sa te sustina, iti da statul bani sa traiesti, sa-ti platesti o cazare intr-un camin ceva, ca nu e asa roza treaba, e corect, dar e ceva. Era cam 600 Euro lunar mai acum ceva ani. Dar nu trebuie sa fi varful varfurilor, la orice student ii da daca nu are de unde.
Dupa ce lucrezi, dai treptat jumatate din suma totala inapoi.
In SUA poti imprumuta, e corect, insa dai dupa aia cu dobanda inapoi de nu te vezi toata suma, nu e ca dincolo.
Plus ca peste tot scolile, licee au acelasi nivel bun, nu depinde de zona.

Nu mai ridica jungla aia in sus, ca multi stiu ca e o jungla in SUA.