Întrebare recomandată | Dee68 a întrebat:

Bună seara. puppy dog eyes
Aş avea câteva întrebări şi, de asta sunt aici. Eu de mult am vrut să devin Medic Pediatru şi am renunţaţ la gândul ăsta când mama m-a pus să merg la profilul Turism-alimentaţie dar am citit undeva că nu contează profilul, important e să înveţi Biologie şi Chimie, păcat că eu din a11-a nu mai fac chimie, dar o să fac pregătire. happy
Vream să vă întreb dacă e frumoasă meseria de Medic Pediatru şi să-mi explicaţi câţi ani trebuiesc făcuţi. şi toate cele. Dacă ar fi bine să optez pentru Medic Pediatru... şi aş vrea să merg la Facultatea de Medicină din Sibiu. e bine? puppy dog eyes
Şi aş vrea să încep după acum să mă pregătesc câte puţin şi nişte site-uri cu subiecte sau ceva m-ar ajuta foarte mult, dacă ştiţi unde pot găsii. puppy dog eyes.
Mulţumesc frumos. happy

(Scuzaţi categoria dar n-o găsesc pe cea cu Sănătate.)

9 răspunsuri:
| Alexandru0007 a răspuns:

6 ani faci la medicina.cam multi.la cealalta nu stiu.e plin google-ul de site-uri de specialitate

| dinhoo a răspuns:

E greu. Daca pici la taxa ai vreo 8000 lei pe an de plata. Pe langa ce mai dai la profesori sa treci. Ori inveti foarte bine, ori iti iei gandul.

| Dee68 explică (pentru dinhoo):

Eu învăţ foarte bine. happy
Şi biologia mă pasionează.
Chimia nu prea mult dar o învăţ, e interesantă. happy

| dinhoo a răspuns (pentru Dee68):

La ce facultate vrei sa dai - Carol Davila? Daca mai vrei sa faci si specializarea sunt cam 6 ani medicina + garda prin spitale 2-3 ani + specializarea 2 ani...

| Dee68 explică (pentru dinhoo):

Nu, la Facultatea de Medicina Victor Papilian Sibiu. happy
Ştiu, 6 ani plus 5 ani de rezidentiat, cred ca am scris bine. laughing Oricum cred ca e o meserie frumoasa şi imi doresc asta de mult timp.

| dinhoo a răspuns (pentru Dee68):

Iti urez multa bafta atunci. Imi place ca esti hotarata! happy

| CataC a răspuns (pentru Dee68):

Buna, vad ca te-ai informat, fix 6 ani de medicina generala in facultate plus 5 ani de rezidentiat in pediatrie ulterior. In cei 5 deja esti medic rezident si beneficiezi de salariu.
Ideea e sa fii facuta pentru asa ceva, gandeste-te ca o sa fii toata viata printre copii bolnavi, daca ai psihicul necesar. happy
Mult succes

| Dee68 explică (pentru CataC):

Da il am.Imi doresc sa ajut copii bolnavi, sa ma ocup de ei. happy

| Org3 a răspuns:

Cauta pe google!