| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara TPU, am si eu o întrebare:eu sunt la o școala in clasa 5 si prin clasa a 8 vreau sa ma duc la o școala de informatica sau la un liceu așa, întrebarea mea este mai învăț ceva daca ma duc din clasa a 8? ca uni zic ca trebuie sa fi de mai devreme, ce ziceti?
Si daca ma duc la o școala de informatica mai pot fi polițai?

Răspuns Câştigător
| AndFoc a răspuns:

Din cate am citit pe http://www.academiadepolitie.com/ o sa ai materii ca istorie, romana, engleza, franceza, deci la liceu ar trebui sa alegi un profil uman ca stiintele sociale, pentru ca se axeaza pe romana, istorie si stiinte sociale (logica, psihologie, filozofie). O sa ai pe saptamana 3 ore de romana, 3 ore de engleza, 2 ore de geografie, 2 de logica, 2 ore de istorie, 2 ore de franceza, 2 ore de chimie, si cate o ora de mate, fizica, biologie, muzica, desen, sport.

5 răspunsuri:
| AndFoc a răspuns:

Tu poti linistit dupa ce termini clasa a 8 sa optezi la un liceu de informatica si la un profil la care crezi ca o sa iti placa. Nu e nevoie sa fii "de mai devreme" nici nu cred ca se putea, de abia din a 8 alegi ce sa faci. Iar teoretic dupa ce termini clasa a 12 la acel liceu te poti duce la orice facultate vrei tu chiar si la facultatea de politie. Insa cel mai bine e sa iti alegi profilul de la liceu in functie de facultatea la care vrei sa te duci, o sa te ajute mai mult. P.S.: E doar parerea mea.

| Piratul10 a răspuns (pentru AndFoc):

Si daca vreau sa ma fac politai ce liceu e mai bine sa fac?

| Piratul10 a răspuns (pentru AndFoc):

Da,dar eu sunt in Germania dar cred ca sunt așa licee si aici.

| AndFoc a răspuns (pentru Piratul10):

Pai vorbeste cu parintii sa se intereseze la un liceu, in Germania chiar nu stiu cum e thinking Funditabatting eyelashes?

| Piratul10 a răspuns:

Si stii câteva situri unde te învață informatica? Dar nu din aia unde ai exercitii de mate din nu știu ce clasa care sunt foarte grele.
Ceva de început?