| shadow0009 a întrebat:

Buna seara TPU. Sunt interesant de ani buni de zile de cariera militara. Sunt clasa a 10 si sunt dedicat in aceasta meserie nu-mi doresc altceva. Vreau sa va intreb, sunt destul de informat dar, as dori sa stiu daca merita sa fiu SGP cu bacul luat, daca facultatea de subofiteri la Pitesti este foarte grea si cum pot evolua in grad ca SGP. Stiu ca exista soldat, fruntas, caporal clasa 3 -2 -1 si apoi cu o scoala de subofiteri pot deveni sergent dar cum? Astept cu nerabdare un raspuns de la cineva cu experienta si priceput deoarece vreau sa fiu bine informat. Va multumesc o seara buna!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai liceul cu diploma de bacalaureat este bine sa candidezi la o Academie Militara sau la o scoala de subofiteri.
Doar daca nu intri te poti angaja ca SGP.

| Brizbriz a răspuns:

Ai uitat periuta de dinti, spalatul se face cu periuta de dinti tongue

insa, la partea a doua la ce a zis ea, nu sunt de acord, insa la prima parte, sunt la modul absolut, pentru ca asta se intampla si in academiile militare americane si in orice armata din lume, se numeste "breaking in the candidats"
https://youtu.be/kGAWgItUboE?t=29

| shadow0009 explică (pentru Ioandelasal):

Ai idee ce face un SGP ce lucreaza sau? oricum aplic la scoala de subofiteri dar vreau sa stiu mai multe

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru shadow0009):

Este soldat sau gradat profesionist, angajat cu contract. Se pregateste militar in domeniul de activitate (infanterie, artilerie, tancuri, etc) si poate participa la unele actiuni de pace sub egida ONU sau NATO, uneori in teatre de razboi.
Gasesti mai multe detalii pe internet.