| Angel10001000 a întrebat:

va rog sa ma ajutati cu un sfat. cel mai bun sfat primeste funda.
Lucrez in Italia de 7 ani.Am locul de munca stabil, cu actele in regula. Problema este ca in acesti 7 ani nu am reusit sa pun nici un ban deoparte. Deabia o duc de la o luna la alta. Dupa parerea voastra ar trebui sa mai stau sau sa plec? sfaturi idei va rooog mersi

Răspuns Câştigător
| wolder a răspuns:

Fa o lista cu cheltuieli lunare sa vezi pe ce se duc mai exact si unde poti sa reduci. Gandeste-te foarte bine, acest loc de munca nu te multumeste. Gaseste ceva mai bine platit acolo sau intoarce-te in Romania, e tot ce ai putea face. Sau cauta o alta tara, cautat un alt job. Incearca sa nu stai cu chirie, asta aduce un cost destul de mare si nu poti strange nimic. Mai bine faci un credit si in loc sa platesti lunar chiria, platesti creditul si in ani de zile acel loc va fi al tau, cel putin stii ca in urmatorii 7 ani nu vei munci degeaba. Ce loc de munca ai si cu cat esti platit?

5 răspunsuri:
| diamez a răspuns:

Poti sa iti gasesti un nou loc de munca unde poti sa primesti mai mult decat faci acum, dar daca nu mai sta.

| InVisible99 a răspuns:

Si unde e castigul?
Ori iti cauti un job mai bine platit sa iti pui niste economii la o parte, poate chiar schimba tara, Germania, Anglia, tarile scandinave sau in cel mai rau caz te intorci acasa.

Oricum sunt 7 ani, de ce nu ai deschis ochii mai devreme?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ramai acolo, si daca ai intre 700 si 1000 de eur poti pune deoparte. Lasi viciile, fumat, baut. Cauti gazda mai ieftina, reduci poftele.Economia se face cuu sacrificii.De acea este economie. Daca mergem la magazin ori d cate ori poftim ceva sigur ca nu ne ajung banii.
In afara cu un salar de 1000 de eur, cel mai mai mare dusman este tutunul, fumatul la discretie si berica.Nu stiu daca ai aceste vicii dar spun pe ce se dau banii in maoritatea cazurilor. Cumperi mancare rece? Nu mai cumpara, gateste ceva pentru doua zile si nu te mai atingi de bani. Uita-te pe ce dai banii si redu ce nu ai cu adevarat nevoie.

| Angel10001000 explică (pentru wolder):

Imi place cum gandesti. 1200 euro la luna, lucrez ca sofer de luni pana sambata, problema e ca m am atasat f mult de locul asta de muncasad as pleca acasa dar nu stiu ce sa fac in Romania

| wolder a răspuns (pentru Angel10001000):

Asa e. Nu cred ca ai ce sa gasesti aici in tara. Salariul ala niciodata fara studii inalte si noroc