| anonim_4396 a întrebat:

Bună. Sunt absolventă al specializări matematică și m-ar interesa să dau la subofițer MApN. Aș dori să aflu mai multe despre specializările: intendență, administrativ și comunicații. De exemplu: Care sunt cerințele și aptitudinile necesare pentru a urma aceste specializări? Ce materii sunt studiate la aceste specializări? Care sunt responsabilitățile specifice ale unui subofițer MApN și cum se deosebesc acestea în funcție de specializare? Ce oportunități de avansare în carieră există pentru un subofițer MApN după terminarea unei specializări din cele de mai sus menționate? Care sunt criteriile de selecție și procesul de admitere pentru a deveni subofițer MApN în specializările de intendență, administrativ sau comunicații? E greu să te descurci în această profesie dacă ești fată?

3 răspunsuri:
| kalasnicov22 a răspuns:

"specializari matematica"
este destul de vag termenul.
Ai terminat la Unibuc matematica aplicata sau la poli?

| sierra1 a răspuns:

Pentru școala pe care-ai făcut-o, e păcat. Fă-te profă, e nevoie de așa ceva!

| eliancodrut a răspuns:

1. Pentru a deveni subofiter in MApN nu conteaza liceul absolvit. Conteaza sa reusesti la examenul de admitere care are mai multe probe.
Probe eliminatorii:
- vizita medicala
- testul psihologic
- pregatire fizica.
Probe la concurenta:
--nota de la bacalaureat - citeste aici: https://dgmru.mapn.ro/pages/scoli-mm-si-sof
2. Tu ceri sa-ti scrie cineva aici romane despre toate lucrurile.
3. Cele trei specializari sunt pregatite in scoli militare diferite. Examenele au loc in acelasi timp.
4. Pentru subofiteri sunt multiple functii, care se ocupa tinandu-se cont de specialitate, specializare, calificative etc.
5. Responsabilitatile unui subofiter depind de functia pe care o indeplineste.