| steaua12 a întrebat:

Buna sunt baiat am 14 ani si 1 80 nu as mai vrea sa cresc in inaltime pentru ca dupa sunt prea inalt.Care sunt perioadele de crestere ale baietiilor, pana la ce varsta cresc si cum as putea sa nu mai cresc in inaltime?

8 răspunsuri:
| vladutzu2013 a răspuns:

Baietii cresc pana la 20 de ani. Unii se dezvolta mai repede iar altii mai tarziu. Depinde si de mostenirea genetica. Daca parintii tai sunt inalti nu e de mirare ca si tu esti inalt la varsta asta. De exemplu eu a 16 ani si 1, 60 m inaltime si sunt cu 3-4 cm mai mare decat mama mea si toti imi spun ca sunt prea mic.

| Badea_Raresh_Gabriel_1993 a răspuns:

Din cate stiu fetele se dezvolta mai repede decat baietii fetele pana la 18 ani iar baietii pana la 16 ani sper ca te-am ajutat

| KodrutZ a răspuns:

16/18, fete baieti. De unde le scoate pe astea cu 20, oameni buni?

| thesleepwalker a răspuns:

Biologic vorbind, organismul e in continua crestere pana la aprox 20 de ani, dar cam de la 18 ani acest proces incetul cu incetul isi reduce functia - oprindu-se la 20. Pt a nu mai creste, nu cred ca e vreun sfat, insa ai putea sa iti valorifici inaltimea

| Adiiiiiiiiii a răspuns:

Bai deci si eu sunt baiat, am 16 ani si 1, 72 m.Probabil ca o sa mai cresti maxim 5 centimetri.Eu am avut o perioada cand in 5 luni am crescut 10 centimetri(asta acum 3 ani).De atunci n-am mai crescut deloc(ma rog poate oi mai fi crescut cativa milimetri laughing ).Nu trebuie sa iti faci griji din nimicuri deastea.Si eu ziceam ca nu vreau sa mai cresc ca ma simteam inalt si uite ca am ramas asa.Ca sa te simti tu mai bine ar trebui sa mergi la sala, sa tragi de fiare(se spune ca sala te face sa nu mai cresti).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai copii (tuturor), de unde scoateti voi ca baietii cresc numai pina la 18-20 de ani? Fetele, da. Unii baieti abia atunci incep sa creasca si merg asa pina pe la 25. E drept, nu toti. Tu, @steaua12 nu mai vrei sa cresti? Ma mir. Dar desi ai abia 14 ani, nu cred ca vei mai creste mult. Insa depinde si ce fel de sport faci.

| Music4life a răspuns (pentru Badea_Raresh_Gabriel_1993):

Fetele se dezvolta intr-adevar pana la 18 dar baietii pana la 20 -21 asta depinde de metabolism si mostenire genetica.

| TheAce a răspuns:

Din punct de vedere biologic cresterea incepe sa se opreasca dupa varsta de 18 ani, procesul fiind drastic redus insa acest proces se incheie definitiv dupa varsta de 20 de ani. Eu unul am mai pus un centimetru de exemplu si la 22 de ani. Depinde de fiecare in parte. Nu ai de ce sa iti doresti sa nu mai cresti, in ziua de azi 1, 80 e destul de putin. Primul ''val'' e cel intre 14-16 ani. Va mai urma inevitabil unul dar nu la fel de mare. Eu unul spun ca daca ai ajunge la un 1, 85 ar fi ideal. Poti sa te feresti de inot, baschet sau exercitiile la bara/spaliere dar nu poti pacali genetica.