| anonim_4396 a întrebat:

sunt fata si imi doresc sa devin dj cine poate sa imi dea cateva sfaturi cum sa devin, aparatura, etc.(stiu de softuri)?

Răspuns Câştigător
| guardian18angel a răspuns:

Incearca Fruity Loops. E un program pentru a-ti forma propriile ritmuri, propriile sunete, care suna destul de... bine si fain, doar ca e complicat de folosit. Tre sa te chinui cu el o vreme, insa e gratis, daca stii cum sa-l iei, si... mnah, altceva mai bun, si fara bani, nu-ti pot recomanda.

Ce ti-ar trebui tie sa faci dj-ing calumea ar fi asta: http://www.djsuperstore.ro/product--numark-mixtrack-pro--2553.html

14 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Incepe cu asta : http://www.youtube.com/watch?v=ayc3wfdGXMY
In rest sunt pe aici.

| guardian18angel a răspuns:

Depinde ce fel de dj vrei sa fii.

Vrei sa fi dj de radio? Sau dj care isi mixeaza propriile piese si castiga din asta...

Pentru ambele vei avea nevoie de un microfon, pentru calculator.

Pentru radio ai nevoie de Sam Broadcaster 4.2. E cel mai folosit si cel mai bun si... un radio care sa te accepte, dar le gasesti pe xat-uri cel mai mult.

In plus de asta, eu am un microfon profesional si un mixer de sunet pe care le-am cumparat de-aici: http://www.soundcreation.ro/

Pe site gasesti toate chestiile necesare pentru orice tine de dj, sunet, muzica, instrumente, orice.

Pentru mixat poti face rost si de Virtual DJ, iarasi cel mai folosit.

Bafta si spor :)

| mixxjim a răspuns:

Cred ca cel mai sigur devii daca faci un curs, unde afli si de aparatura, si tehnici, inveti sa le si folosesti etc. daca esti din Bucuresti gasesti aici cursuri http://www.djschool.ro/ daca esti din alta parte cauta pe google curs dj si vezi ce gasesti prin zona la tine. succes!

| blue0or0pink a răspuns (pentru guardian18angel):

Vreau sa fiu dj care mixeaza piese, gen armin van buuren, numai ca aparatura e cam scumpa iar programele nu se ridica la nivelul aparatelor.Tu cum ai inceput?

| blue0or0pink a răspuns (pentru mixxjim):

De curs stiu, dar mi-e frica sa nu il fac degeaba adica bag banii in curs si dupa raman cu ochii in soare, plus ca la mine in bihor nu este sc de dj.

| blue0or0pink a răspuns (pentru Arthur):

Da, aparatele alea sunt foarte scumpe, mi le-as permite daca as lucra deja in domeniu, dar in cazul in care sunt doar o incepataoare.

| guardian18angel a răspuns (pentru blue0or0pink):

Daca esti doar incepatoare, foloseste Fruity Loops, pentru a face propriile tale piese. Dar te avertizez, e destul de complicat la inceput, insa isi face treaba destul de okay, chiar si artisti cunoscuti il folosesc pentru unele piese happy. Merge mai ales pentru Rap, Hip-Hop, Clubbing, Trance, dar si pentru altele daca te ridici la ceva experienta.

Dupa Fruity Loops, poti folosi Virtual DJ, si dupa ce freci destul la ele, o sa scoti ceva piese.

| blue0or0pink a răspuns (pentru guardian18angel):

Am folosit deja virtual dj, si am crezut ca este vreo alta alternativa pentru ca mi se pare destul de slabut programul adica cu un mouse nu poti sa butoezit totul.

| blue0or0pink a răspuns (pentru guardian18angel):

Bine, ca nu e capat de lume daca e pana acolo imi strang bani si tot imi iau, dar mi se pare destul de slabuta numark-ul asta pe langa ce aparatura este la pioneer adica m-am gandit eu demult la el, dar ma gandesc ca poate decat sa bag banii in asta mai bine ma chinui si imi strang bani pentru ceva mai calumea, sau nu stiu ce sa zic.

| guardian18angel a răspuns (pentru blue0or0pink):

E destul de buna si chestia aia de la Numark. Adica, se poate si mai bine, evident, insa are toate lucrurile de baza pentru a te lasa sa mixezi. Cele si mai bune deja sunt folosite pentru a scoate bani grei si pentru a calatori cu ea prin cluburi si toate astea. Ai zis ca esti incepatoare...

Foloseste programele respective, si intre timp strange bani.

Sau, si mai bine, fa si tu cunostinta cu dj-ii locali :p poate poti arunca cate-o privire, iti faci prieteni noi, le zici ca esti foarte pasionata. Merge incercat.

| blue0or0pink a răspuns (pentru guardian18angel):

Asta e faza ca nu cunosc pe nimeni din domeniu, si da stiu ca e pentru a face bani dar eu vad ceva serios in asta si chiar ma gandesc la viitor ca fiind o meserie.

| guardian18angel a răspuns (pentru blue0or0pink):

Pai daca nu cunosti acum nu inseamna ca n-o sa cunosti mai tarziu happy ia-ti prietenii si mergi la party-uri, si o sa cunosti, nu-ti fa griji... fi doar indrazneata, deschisa si curioasa (cu privire la ce face dj-ul) si baga-te in seama. O sa fi surprinsa happy si asta e o parte din a-ti forma viitorul ca si dj. Sa ai multe legaturi cu multi oameni.

| Danutz-ionutz_Dan_1993 a răspuns:

Contacteazaùa daca vrei sa fii dj la mine la radio;) http://tzatzu.biz.;) id meu e d.ionutboss

| deennutzza a răspuns (pentru guardian18angel):

Fata a zis ca vrea sa devina dj..nu producator laughing Ableon e pentru live sau Traktor Pro 2... fl studio il folosesc si eu dar e mai mul pentru productie.Pentru sound design ma bazez pe Ableton.