| cryss_6160 a întrebat:

Sunt foarte confuza in legatura cu ce sa continui..ma gandeam sa merg pe o faculatate gen ASE pe Finante.Banci., medicina(stomatologie), psihologie sau drept! Mi'ar place foarte mult sa merg pe drept...dar parinti imi tot zic ca sunt multe riscuri ca sa nu reusesc dupa ce termin facultatea sa ma imi gasesc un loc de munca!
As vrea sa imi ziceti daca riscurile sunt chiar asa mari la drept si care vi se pare cea mai bine platita dintre cele pe care le'am zis mai sus...si sa nu existe nici riscuri prea mari sa nu gasesc dupa facultate un loc de munca!

Răspuns Câştigător
| Breakingthehabittonight a răspuns:

Sunt toate atat de diferite!
mie mi se pare cea mai profitabila stomatologia. Da, faci scoala calumea si ai multe riscuri nu numai pe pielea ta.- spun ca e profitabila pentru ca in ultima vreme, cel putin la mine in oras s-au deschis o multime de cabinete, toate cu niste preturi foarte mari[75 de lei o plomba superficiala?!]- e o meserie destul de banoasa si daca iti place e si mai bine, plus ca daca lucrezi la un cabinet privat ai un program flexibil.
La drept, cam toata lumea merge ..deci e plin de avocati si nu numai.da si asta e o meserie oarecum frumoasa daca ti-a placut educatia civica din.a 6, 7, 8 -a ..cred thinking [eu am ramas cu sechele dupa materia aia si de aceea nici in liceu am facut sa nu am de aface cu ea]+ ca trebuie sa muncesti foarte mult sa iti faci o cariera.
Pshihologia, e minunata dar si dificiala.

- sper ca te-am ajutat macar intr-o proportie mica -
bafta!

5 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

In primul rand n-au nicio legatura una cu alta, alege si tu una care-ti place si ti se potriveste. Eu is la drept si nici prin cap nu mi-ar fi trecut sa ma duc la ase sau alte chestii reale ca nu am nicio treaba cu matematica.
Nu stiu exact ce intelegi prin riscuri, nu exista facultate sa-ti asigure un post in viitor. Dupa drept poti sa te faci jurist, avocat, notar, procuror, judecator, executor, diplomat, broker etc deci sunt posibilitati, depinde si de tine, am multi colegi praf crede-ma habarnisti chiar nu stiu ce or sa ajunga, dar sunt si care invata si stiu materia si au sanse mari sa intre la inm de unde iesi magistrat cu post asigurat.

| cryss_6160 explică (pentru BiuL):

Sunt buna la matematica! dar in acelasi timp imi place sa ajut oamenii, si imi dau foarte repede ce gandesc, de aceea am zis midicina si psihologie! Iar la drept mi'ar placea foarte mult, doar ca am o cunostiinta care a terminat facultate de drept si nu a reusit in continuare...

| raluk27 a răspuns (pentru Breakingthehabittonight):

1.Da, sunt multe facultati de drept, mai ales particulare, care au rasarit ca ciupercile dupa ploaie. Dar asta nu impiedica un absolvent de liceu sa aleaga una dintre facultatile de stat cu traditie. Si acolo, nu reusesc multi.
2.Cine ti-a zis ca dupa ce termini dreptul poti sa fii doar avocat? Cauta pe net ca mai sunt si alte profesii juridice
3. Dreptul si educatia civica, nu au nicio treaba. E cam stupid sa lasi o astfel de "materie", pe care si aia o faci intr-a 6 a, sa-ti influenteze cariera, in conditiile in care la mijloc sunt doar niste presupuneri.
Personal, consider stomatologia si dreptul niste domenii de unde poti avea un venit mai mult decat decent. Psihologia e vrajeala. Mori de foame.

| Breakingthehabittonight a răspuns (pentru raluk27):

- deci te-ai convins singura!
Pshihologia nu e vrajeala. Am facut logica, pshihologie si filozofie si sunt geniale materiile daca le intelegi si iti plac.Probabil ca te referi la faptul ca daca termini o facultate nu iti gasesti de lucru decat foarte greu in domeniu si daca gasesti sunt foarte slabut platite in tara, cine stie ce ajungi sa faci controale si examene pshihologice la angajari sau la scoala de soferi, eu consider ca e subapreciata meseria asta in Romania, in alte zone sa ai un pshiholog nu este o rusine, e ceva comun ca si un medic de familie, farmacist s.a.m.d.
Nu iesi numai avocat de la drept, nu am spus asta : "e plin de avocati si NU NUMAI". Legat de facultatatile de stat daca te ti de carte acolo si nu stai in scoala ca sa iei o diploma, ai o multime de beneficii, nu mai zic de bursa de merit care daca o obti, nu foarte greu, e minunat: carui tanar la inceput de drum nu-i sunt de folos niste banuti in plus?
daca te uiti cel putin peste materia de clasa a 8-a la educatie civica iti vei da seama despre ce vorbesc (utopii politice,constitutia, incalcarea legilor)- sunt de acord cu tine ca nu trebuie sa te lasi influentat de o materie, mai mult ca e din gimnaziu, asata e parerea mea, niciodata nu mi-a placut acest domeniu.
Cel putin nu ajungi sa lucrezi la McDonald's!
- Bafta -

| raluk27 a răspuns (pentru Breakingthehabittonight):

Si eu le-an facut si mi se par apa de ploaie, cu atat mai mult cu cat inveti 4ani de facultate pentru ca intr-un final sa dai numai niste avize. Trebuie gandit practic. In Romania, lumea nu are cultul mersului la psiholog. Prefera sa se confeseze la popa.
Am facut si educatia civica, si dreptulhappy Deci poti sa ma crezi pe cuvant cand am zis ca nu au nicio legatura.