| Adella92 a întrebat:

Sunt in clasa a 12-a si sunt la un liceu cu profilul servicii. Oarecum m-a atras contabilitate si as dori sa merg mai departe la facltate la ASE.Insa interesandu-ma putin am inteles ca la specializarea informatica si contabilitate de gestinune (unde doream initial) este mai dificil, ca ar fi o contabilitate mai dificila.Astfel m=am gandit pentru specializarea de Finante si Banci.Parerea voastra care ar fi mai potrivita? Mentionez ca in lineu 2 ani de zile am participat la olimpiade cu profilul liceului, si de asemenea descurcandu-ma f bine la materiile de profil.Eu locuiesc in Craiova si am inteles de la profesoarele de specialitate ca universitatea noastra nu ar fi foarte buna... ele mi-au recomandat sa urmez facultatea in Bucuresti. Ce facultati ar exista in Bucuresti cu specializarea Finante si Banci? Pe ce baza s-ar face admiterea la buget? pentru ca am observat sa parerile sunt inpartite (unii spun ca pe baza de exament, alti ca pe rezultatele de la bac sau 50%rez. bac si 50%mediile IX-XII). Va rog frumos as avea nevoie de cat mai multe informati...pentru ca ma gandesc serios sa urmez o astfel de facultate.Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Justanairhead a răspuns:

Hei. iti dau un sfat asa cum l-am primit si eu la randul meu. happy Eu am terminat de curand Managementul atat cel general cat si cel al turismului happy iti recomand sa te duci la aceasta specializare Management pentru ca cuprinde toate ramurile economiei. Te poti angaja ulterior pana sa ajungi manager sau sa ai propria ta firma. ca contabil, asistent, poti lucra in marketing, in publicitate. ai mai multe posibilitati de angajare si sa faci si ceea ce iti place si sa si promovezi. In privinta ASE-ului nu stiu ce sa-ti spun, eu urmeaza sa dau la masterat la ei. am vrut sa dau si eu la inceput acolo si am dat dar intrasem la cu taxa si nu-mi permiteam atunci. dar este o facultatea foarte buna, dar este in acelasi timp si o facultate foarte stricta si fara sa inveti si sa treci pe la cursuri nu prea ai sanse sa promovezi. o alta facultate buna din Bucuresti ar fi Universitatea Bucuresti. as putea sa-ti recomand si ceva privat happy dar nah. ce pot sa-ti recomand e cea care am terminat-o eu, Universitatea Andrei Saguna din Constanta, unde desi e privata e la fel de stricta ca ASE-ul... chiar mai rau. ma rog sunt si in colaborare cele dou universitati. so trebuie sa studiezi cam toate specializarile si sa te gandesti bine la care vrei sa dai. ca e viitorul tau in joc. dar managementul le cuprinde pe toate si contabilitatea si finante banci ca sa spun asa happy Admiterea la buget se face pe urmat chestii ca sa spun asa : dai un examen de adimitere care conteaza 25% apoi 25% conteaza media obtinuta de la bac si 50% media celor 4 ani din liceu. se face media aritmetica si iti da nota de admitere. la ASE din cate mai stiu eu si de la alte cunostinte care au dat anul trecut. nota min e 8.50. mai multe informatii nu am cum sa-ti mai ofer doar sa intrii pe siie-urile lor oficiale. iti urez multa bafta la bac happy

3 răspunsuri:
| Adella92 explică (pentru Justanairhead):

Multumesc frumos pentru parere.Pai eu la asta ma gandesc adica sa inbin ultilul cu placutul, nu sa ajung sa fac o facultate si sa stau cu diploma in mana.Cat despre management nu stiu noi la scoala am facut Managamentul calitati ca materie de practica si e naspa rau...ca se vb numai de calitate.Cat despre ceva gen marketing...imi place dar eu ma gandesc sa fac ceva care sa-mi placa dar sa fie si util, chiar de s-ar putea sa ma angajez din timpul facultati.Inca o data multumesc.Si mai astept si alte pareri.

| Justanairhead a răspuns:

Hihi. ca job in timpul facultatii iti recomand joburile part-time. promotiile. lucrezi 2 saptamani a cate 6 ore pe zi sau 8 ore depinde de promotie si iti da posibilitatea de a avea un program flexibil pentru a nu-ti neglija facultatea. ca promoter am inceput eu sa lucrez si acum sunt asistent manager la o firma din Bucuresti... Ma rog, managementul nu e chiar asa de naspa. tu ai studiat decat una din materiile acestei specializari. in facultate se studiaza mai altfel... dar vorba ta trebuie sa imbini utilul cu placutul happy

| justagirl2 a răspuns:

Hei salut. pai ce sa iti zic eu am terminat finante-banci la Alexandru Ioan Cuza, Iasi. Contabilitatea si informatica de gestiune este o specializare foarte buna, doar ca este destul de grea(cel putin mie mi s a parut in anul 1 pentru ca nu facusem deloc in liceu). Acum depinde doar de tine happy La Iasi se fac obiecte de la toate specializarile in anul 1 si o parte din anul 2 deci iti dai seama un pic mai usor ce vrei sa urmezi mai departe, la Bucuresti din cate stiu se intra direct din anul 1. daca vrei sa mai vb dai un msg pe privatwinking bafta la Bac in primul rand