| anonima237 a întrebat:

Sunt în clasa a 7-a, știu că mai e un an până să merg la liceu, dar deja am început să mă gândesc la asta. Vreau să merg la un liceu bun, pe profilul de actorie, vreau un liceu care să aibă și cămin, poate fi oriunde în România, vreau doar să fie unul bun.
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu există "licee de actorie", dar sunt Licee/colegii de Arte cu profil "Artistic" specializarea "Arta actorului"
Aici ai site-ul colegiului Dinu Lippati din Bucuresti:
https://cnadl.ro/
Iar aici ai toata informatia cu privire la admitere:
https://cnadl.ro/admitere/

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Primul lucru pe care-l poti afce si cel mai important, este sa iveti foarte bine, ca sa ai acces la un liceu de actorie sau unul foarte bun.
Restul se castiga cu usurinta.
Spune-ne unde locuiesti, ca sa stim ce-ti putem recomanda.

| Yuoia a răspuns:

Nu este prea devreme ca sa inveti. Cine lasa pe ultima clipa, nu invata nimic.
Licee bune de actorie gasesi in Bucuresti, Timisoara, Cluj. Din pacate, eu nu stiu care din ele are camin.
P.S. Daca vrei sa faci actorie, trebuie sa cunosti al naibii de bine limba romana. Dar tu, pui semnul intrebarii dupa "multumesc". De ce?

| anonima237 explică (pentru Yuoia):

Am pus din greșeală, cred, adică nu-mi amintesc să fi pus semnul întrebării rolling on the floor)

| anonima237 explică (pentru Violleta2022):

Eu locuiesc în Gorj, dar nu contează asta, aş merge oriunde, doar să fie un liceu bun.

| Yuoia a răspuns (pentru anonima237):

Nu iti mai amintesti dupa ce ai corectat. Interesant.

| anonima237 explică (pentru Yuoia):

Am corectat după ce mi-ai atras tu atenția pentru că nu observasem până atunci