| Denis1233 a întrebat:

sunt in clasa XII si nu stiu sigur pe ce sa ma axez in continuare,sunt pasionat de calculatoare,telefoane, in general de IT. M-am gandit la meseria de Programator IT, am vointa de a invata si timpul necesar...problema insa e matematica cu care nu ma prea descurc mai deloc.In liceu nu prea am avut interes sa invat si nici profesori care sa o predea cu placere.Nu sunt la profil de mate-info si as vrea sa stiu daca am sanse sa invat matematica necesara la meditatii? pentru a fi un bun programator. Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| neutrino a răspuns:

Pentru a da, in vara aceasta, la o facultate de stat cu profil IT, este deja tarziu sa inveti matematica necesara. Pentru a deveni insa programator, nu-ti trebuie insa facultate, poti face si o scoala de profil tip postliceala.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca vrei sa dai la o facultate de profil IT nu ai nicio sansa sa inveti matematica M1 din meditatii pana la vara oricat de multa vointa ai avea

| cristimihailov a răspuns:

In viata de zi cu zi nu vei face prea multe cu matematica. De aia ai nevoie sa intrii si sa iesi din facultate.

Dar practic sunt foarte putine momente in care vei folosi matematica cu adevarat in programare.

| MihaiFluppy a răspuns:

Mate-info

| Denis1233 explică (pentru cristimihailov):

Deci as putea sa fac facultatea... si sa invat si matematica folositoare pentru programare pana termin facultatea?

| cristimihailov a răspuns (pentru Denis1233):

Sincer... depinde de tine. Tu stii cat de capabil esti.
Nu e o matematica chiar usoara. Dar ca orice materie. Daca insisti o vei birui.