| iuliana777mn a întrebat:

Buna!
Sunt la inceput de drum cu pregatirea la medicina, insa nu ma tin de invatat, deoarece eu sunt mai lenesa, eu cred ca imi place insa imi e putin frica sa intru si sa nu fac fata, as vrea parerea cuiva care cunoste persoane sau care e/a fost in aceiasi situatie.
Ma gandesc ca e si inceputul si poate de asta, pls sa ma sfatuiasca cineva????

Răspuns Câştigător
| Parakeets a răspuns:

Nici la psihologie nu e pentru leneși. Nici eu nu am reușit, dar nu m-am lăsat. De la exmatriculare, studiez de ani buni pe cont propriu psihologia, pentru că doar asta mă fascinează și când voi fi destul de bună sau la același nivel chiar cu colegii mei din promoția 2014-2017, atunci când ar fi trebuit să termin, mă duc la orice altă facultate, poate chiar de distanță, doar ca să-mi iau diploma și să profesez. Ceea ce am studiat în ritmul meu și autodidact în felul meu. happy
Deci ți-am mai citit răspunsuri pe aici, dragă useraș Johnnny123, la unele chiar mi-ai răspuns și mie. happy Însă la unele răspunsuri, cam la fel ca la acesta, m-ai enervat și pe mine happy la fel cum văd că m-ai enervat, răspunzând până și altcuiva și ba chiar și pe fata ce a întrebat, ai enervat-o. happy

Deci nu zic că poate nu e și adevărul. Sau că nu e adevărul, de fapt, ceea ce răspunzi tu, fetei. Medicina nu e psihologia sau sociologia. Asta da, sincer, chiar da. happy Nu neg. Eu una chiar am fost cea care am zis că da, anumite domenii nu e chiar pentru oricine. Adică dacă azi, oricine merge la o faculta și ajunge, psiholog, profesor, filosof sau chiar inginer ok, dar totuși anumite domenii nu ar fi ok să intre oricine la ele. Și chiar despre medicină ziceam și aș fi spus asta și despre arhitectură și construcții. Cred că nu ar dori nimeni să șadă undeva la etajul 10, 20 într-o clădire construită de cineva care o construit blocul în 10 ani, din cauza lenii, dar nici în 3 zile din cauza lăcomiei și de asemenea nu vrem nici constructori fără o automoralitate impusă, chiar de către ei. Idem și cu domeniul medicinei. Asta da, n-am ce zice. Dacă formulai treaba așa, era ok, și fata asta pricepea, că acolo da, nu e loc de tânjeală, dar totuși dacă ea e motivată și depune efort și trage de ea, nu e nici moartea. Și dacă ei totuși îi place și e pasionată de domeniu, nu are totuși de ce să pice sau să nu se descurce. Poate e și doar o pasă de deznădejde în viața ei. Acum sincer nu poți nici judeca ce va reuși ea sau nu, pe baza întrebării ei, o singură întrebare, pe care ea a adresat-o, însă noi nu știm ea cine e, cât studiază de fapt pe zi, cum învață, ce note are în școală și tot așa.

Și uite asta nu sufăr eu, la voi oamenii care susțineți "dar noi spunem doar adevărul"
"Doar verde-n față"

De fapt, care este adevărul vostru, unul mohorât și negativ?
Care e verdele vostru?
Acela în care nimic nu se poate?
Nu o lua personal, te rog, pentru că asta nu este strict pentru tine ci e așa chiar la general, dar pentru oamenii din categoria ta. Care-l au pe acest "verde în față".

P.S. eu una l-aș numi negru în față. Păi e doar o gaură neagră, dragi sinceri la voi acolo.
Și sper să nu mă trezesc cu un block, deoarece asta nu e vreo animozitate. Și sincer e doar o sinceritate așa ca a voastră. Deoarece am observat că oricum ar fi, tot sincerii sunt cei mai ok, ca om fraierit la viața mea, am observat că da, tot cei ca voi sunt mai ok, dar dacă sincerii ar ști cum să-și prezinte sinceritatea și dacă ei ar împacheta sinceritatea într-o așa manieră încât să nu rănească sentimentele celorlalți, păi acești sinceri ați fi, oamenii perfecți. Dar mna, toți trebuie să avem defecte, ce pot să zic. Nu ați fost nici voi cei lipsiți de defecte.
Dar e păcat, pentru că voi până la urmă aveți un avantaj față de noi, cei care avem grijă mereu să nu spunem ceva penibil sau teama de a nu ne face de râs și deci astfel rămânem frustrați în viață că nu am spus tot ce credeam sau simțeam doar de dragul de a nu răni pe alții și voi aveți darul ăsta suprem de a spune tot ce credeți și gândiți, chiar sub o formă psihopată de a nu vă simți nicicum stânjeniți de ceea ce scoateți pe gură, dar nu o puteți face măcar cu un minim de eleganță, încât să nu-i răniți pe ceilalți.
Păcat, căci lumea v-ar aprecia mai mult așa.

7 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Să te sfătuiască în legătură cu ce?
Medicina nu este o facultate pentru leneși. Necesită un volum imens de învățat, atât pentru admitere cât și pe parcursul facultății.

Dacă nu te poți scutura de lene, nu cred că trebuie să-ți faci griji dacă te vei descurca la facultate, pentru că nu vei intra.

| iuliana777mn explică (pentru johnnny123):

Multumesc pentru sfat.
Poate nu m-am exprimat prea bine, eu invat tot ce primesc pe saptamana, circa 8-9 foi de invatat, problema mea este ca sunt obosita si de la scoala, eu fiind profil de SN, cu mate, chimie, fizica, bio, romana, si as dori sa am media 9, 5.
M am gandit ca poate mi vine mai greu la inceput pentru ca nu m-am obisnuit cu prea mult de invatat, sunt clasa 11, si m-am gandit ca o parere a cuiva nu strica.

| johnnny123 a răspuns (pentru Parakeets):

Tu ai o groază de probleme care nu au absolut nicio legătură cu mine...

| Parakeets a răspuns (pentru johnnny123):

Ooo, ba da.
Evident nu cu tine, personal ci cu oamenii ca tine. Din aluatul tău.
Evident că tu nu o să ții cont de părerile altora, așa ca cei din aluatul meu. Nici nu-mi pasă sincer. Fiecare e liber să facă ce vrea. Dar ar fi frumos dacă oamenii ca tine, la general, s-ar gândi la oamenii ca noi, ca mine, când trântesc acest "adevăr".

Eu una din cauza oamenilor ca tine, am ajuns să mă încui în casă și să nu mai continui viața. Apoi funny e că, tot când mi-am încetat viața, tot oamenii din aluatul tău, au continuat să mă judece "pfff, aia nu e în stare. Aia nu vrea să facă nimic."
Nevermind, nu e despre tine, e despre oamenii din aluatul tău. happy Ia uite cum și eu îți spun adevărul, același adevăr pe care-l spui tu, dar sub altă formă. Cum e să simți că cel vizat ești tu mereu? happy

| johnnny123 a răspuns (pentru Parakeets):

Ah, da, îmi aduc aminte. Tu ești persoana care întreba la un moment dat "Ce rost are adevărul și la ce folosește el?"...

Nu, nu din cauza oamenilor ca mine te-ai încuiat în casă. Te-ai încuiat în casă pentru a evita să te confrunți cu lucrurile cu care se confruntă toți ceilalți oameni: cu realitatea vieții de zi cu zi, care pentru tine este prea mult.

| Nirvanaaa a răspuns:

Cred ca toți care suntem sau am trecut prin facultatea asta am simțit la un moment dat ca nu facem fata. E ok, încearcă și vezi tu ce iese. Dacă nu îți place, te poți lăsa oricând.

| iuliana777mn explică (pentru Nirvanaaa):

Da, chiar