| pufyy a întrebat:

sunt noua pe aici...asa ca sper ca ma veti ajuta... vreau sa devin prof de matematica ce facultate trebuie sa urmez?

7 răspunsuri:
| ゼロの a răspuns:

Cred ca cea de pedagogie

| ღdeeღ a răspuns:

PROF DE MATE?! Mai gandeste-te odata inainte de a pune intrebari asa de tampite!

| pufyy explică (pentru ღdeeღ):

Ce ti se pare tampit in aceasta intrebare? raspunsul tau pare tampit...

| ღdeeღ a răspuns (pentru pufyy):

Numa tocilarii se fac profi de mate! mie mi se pare ca tu esti tampita, sincer!

| pufyy explică (pentru ღdeeღ):

Deci numai tocilarii se fac profi de mate deci eu sunt tocilara si tampita (cum spui tu)deci toti tocilarii sun tampiti in concluzie toti profii de mate sunt tampiti (dupa parerea ta)laughing ar trebui sa te contrazic de asta voi face laughing.in primul rand clar nu sunt tampita iar in al doilea rand clar nu sunt tocilara.desi mi-as dori sa fiu big grin si oricum nu are rost sa mai continui.nici macar nu m-ai ajutat...

| ღdeeღ a răspuns (pentru pufyy):

Normal ca nu. nu indrept lumea in tampenie!

| Pulseczar a răspuns:

Bună. Ca să devii profesoară de matematică este necesar să urmezi o facultate pe profil. Spre exemplu, Facultatea de Matematică şi Informatică a Universităţii din Bucureşti, şi în paralel un modul psiho-pedagogic.
Ca să predai la clasele gimnaziale ai nevoie de diploma de licenţă pe care o primeşti după ce absolvi primii trei ani de facultate şi dai un examen, şi mai ai nevoie de o diplomă că ai absolvit modulul psihopedagogic nivelul 1. Dacă vrei să predai la liceu sau în învăţământul superior atunci trebuie să mai continui studiile încă doi ani pe un domeniu mai restrâns (spre exemplu, algebră, analiză, geometrie...) după care să îţi iei diploma de master, şi diploma că ai absolvit modulul psihopedagogic nivelul 2. Cursurile de formare a personalului didactic se fac în colaborare cu facultatea. Deci nu e ceva în genul că trebuie să faci două facultăţi. Dacă vrei să predai în învăţământul superior ar fi bine să faci şi un doctorat.