| Radddu29 a întrebat:

Bună,

Sunt recent intrat la facultatea de inginerie industriala, robotica și managementul producției specializare-inginerie și management, eu optasem pentru facultatea de construcții însă nu am avut media necesara și am fost respins.

Întrebarea mea este daca după terminarea ciclului licențial am posibilitatea sa optez pentru un master la facultate de construcții?

Și a doua mea întrebare este: Care este diferența între un inginer constructor care a terminat ciclul de licența în construcții și master în construcții și eu care am doar licență in inginerie industriala robotica și managementul producției, master în construcții, nu ma refer ca și cunoștințe acumulate în tot acest timp, ma refer ca și functie ocupata?

Mai pe scurt, dacă ai terminat facultatea de IIRMP și faci master în construcții, poți sa devii inginer constructor?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| JustDeedee a răspuns:

Bună! În primul rând, felicitările mele! În al doilea rând, poți să optezi pentru un master la Facultatea de Construcții după finalizarea studiilor de licență indiferent de ce specializare ai terminat. Problema este că facultatea pe care o vei face nu are nimic în comun cu masterul la care dorești să mergi, deci va cam trebui să înveți multe lucruri singur. Îți spun asta pentru că eu am terminat facultatea respectivă pe specializarea Robotică. Am o prietenă care a terminat Facultatea de Construcții și ce făcea ea era complet diferit de ce făceam eu. Pentru ultima întrebare, da, poți să devii inginer constructor cu diplomă de master. În plus, mulți studenți termină anumite specializări și se angajează în alte domenii, așa că nu ar trebui să îți faci mari griji dacă ești ambițios și vei învăța lucrurile de bază singur. Sper că te-am ajutat cât de cât. Mult succes!

2 răspunsuri:
| Radddu29 explică (pentru JustDeedee):

Super! Va mulțumesc foarte mult pentru răspuns! Apreciez enorm ca m-ați lămurit cu problema pe care o am.

| JustDeedee a răspuns (pentru Radddu29):

Cu mult drag!