| 99290 a întrebat:

Bună! Știți care ar fi mediile de admitere la medicină? Știu că se intră cu medii mari, dar care credeți că ar fi minimul, cât să poți opta pentru această facultate?

6 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Mediile variază de la facultate la facultate. Te pot ajuta doar cu punctajele de la București de anul trecut. La restul nu știu.

| 99290 explică (pentru Nirvanaaa):

Da, te rog! Am căutat dar nu am găsit.

| Nirvanaaa a răspuns (pentru 99290):

Inițial a fost 83 buget, dar a scăzut la 80 sau 81 cam pe acolo.
Iar la taxa ultima a fost 74 la final.

| 99290 explică (pentru Nirvanaaa):

Mulțumesc!

| LadyKanae a răspuns:

Nu pot decat sa spun si eu ca difera de la facultate la facultate, dar o sa iti dau exemplu din ce cunosc eu.
Eu sunt in anul 4 la medicina la Cluj. In 2018 cand am dat eu admiterea, ultima medie la buget a fost 8.14, iar la taxa 8.04.
Dar in restul anilor a fost diferit: in 2019 ultima la buget a fost 7.80, iar la taxa 7.67; in 2020 iti spun drept ca am uitat, iar in 2021 a fost 7.94 ultima la buget si 7.81 la taxa. Deci variaza in functie de subiecte.

| bookofknowledge a răspuns (pentru 99290):

Eu sunt anul 3 la Timisoara, la medicina la Timisoara, a fost 8.41 la buget (cand am intrat eu la facultate), si la taxa cam 7(nu mi amintesc exact),