| anonim_4396 a întrebat:

Bună. Știți cumva dacă exista postliceala cu specializarea de asistent psihiatru? Eu unul nu cred ca exista, dar întreb ca să fiu convins. Sunt pasionat de psihiatrie și as vrea sa lucrez în acest domeniu.

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Devii mai intai asistent generalist, faci cursuri de specializare si aplici pentru posturi la spitalele sau sectiile de psihiatrie.

Nu exista o specializare ca atare nici in cadrul facultatilor, nici in cadrul scolilor postliceale, dar poti lucra intr-un spital de psihiatrie fiind asistent generalist si urmand niste cursuri de specializare in domeniul psiahiatriei.Acestea din urma nu sunt obligatorii, dar iti cresc sansele sa ajungi sa lucrezi intr-un astfel de loc.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu daca exista, dar cred ca merge sa fii asistent de psihiatru si cu scoala de amg

| Catrice a răspuns:

Întâi devii amg, te angajezi la un psihiatru și eventual faci niște cursuri câteva luni de specializare (ca ai asistent stomatolog știu ca e obligatoriu, nu știu la restul)

| Invictusman a răspuns (pentru Catrice):

Am înțeles. Deci se poate, interesant.

| Catrice a răspuns (pentru Invictusman):

La cabinetul unui psihiatru nu faci decât sa scrii rețete pe calculator, bilete de trimitere etc, dacă ai camera separata de a medicului cum are pe aici careva nici pacienți nu vezi.
În spital la nebuni e mai mișto, ai contact direct cu ei laughing

| Invictusman a răspuns (pentru Catrice):

De unde ști? Ai fost la nebuni? Dacă lucrezi cu aia nu e deloc a bine rolling on the floor o iei și tu pe aratura.
Deci dacă ai cabinet separat nu îți vine nimeni? Pai și atunci ce e de făcut?

| Catrice a răspuns (pentru Invictusman):

Ma,nu e vorba ca nu vin,da dacă ai cabinet separat de al medicului nu vezi cum se manifesta pacientul,ce diagnostic primește, ce tratament ii da etc. Într-o policlinica de ex stai în același loc cu medicul și auzi ce discuta aia sau cum am zis, pentru contact direct - în spital laughing ma sa știi ca fata de ce povestea bunica când o fost în practica la nebuni, in prezent spitalele abunda de depresivi pensionari. Ma rog, cu cele unu la număr cu care am avut contact.