| DinDej22 a întrebat:

Acum am trecut pe clasa a 8 si imi doresc sa urmez o cariera de politist sau militar... As vrea pe cat posibil sa urmez (dupa cls 8) un colegiu militar sau la un liceu de politie ( nu suna bine) dar din cate am inteles cele de politie au fost desfintate (True?) Deci as vrea sa stiu cateva licee ( din Transilvania) la care ma pot inscrie. Deci licee, 9-12. As vrea pe cat posibil raspunsurile sa fie in cunostinta de cauza, nu total pe langa. Deci va rog seriozitate maxima. Daca puteti sa ma ajutati si cu un sfat va raman dator! Multumesc.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca intri in aramata si repeti "deci" o sa-ti ramana numele asa. In Transilvania nu este decat Colegiul Militar Mihai Viteazu din Alba-Iulia.
Colegiile militare sunt licee vocationale, profilul militar, specializarea matematica-informatica.
Viata acolo este cam asa: http://www.evz.ro/......anita.html
sau aici: http://dragosmariuschiriac.blogspot.ro/......civil.html
sau din vechea garda: https://cugiralba.wordpress.com/......militar-2/
Eu am vrut sa merg in armata dar nu am vrut sa fac si liceul. Mi s-a parut o pierdere a tineretii. Atunci am dat (si am reusit) la Sc. Militara (echivalentul academiei de astazi). Acum viata in armata este alta, mult mai usoara. Atunci era mai grea si mi-au cam sarit capacele. Am vrut sa plec la un moment dat. O forta mai presus de mine m-a retinut si, astazi, nu-mi pare rau. Succes!

5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Nu exista licee de politie, dar exista licee militare. Din pacate nu stiu in ce orase exista acestea.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent nu mai exista licee de politie.
In Transilvania exista un singur liceu militar, respectiv Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul" Alba Iulia.
Mai exista licee militare la Breaza, Campulung Moldovenesc si Craiova.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

NU există Liceu de Poliţie!

Deci, poţi să te înscrii la ORICE liceu, să termini 12 clase, să promovezi BAC-ul şi, apoi, te poţi înscrie la o Şcoală ( postliceală ) de Agenţi de Poliţie ( pentru subofiţeri ) sau la Academia de Poliţie ( pentru ofiţeri ).

SINGURA Academie ( facultate ) de Poliţie este la Bucureşti - vezi linkul :
http://www.academiadepolitie.ro/

Mai sunt 2 Şcoli de agenţi de Poliţie :
* La Câmpina - http://www.scoalapolitie.ro/

* la Cluj - http://www.scoalapolcj.ro/

| Sadop a răspuns:

Nu există licee de poliție, însă există 4 licee militare, cu profil mate-info, la Breaza, Alba Iulia, Craiova și Câmpulung Moldovenesc.
Fii atent, dacă mergi la un liceu militar, după absolvire vei fi obligat să urmezi o Academie militară sau o Școală militară din cadrul Mapn, în niciun caz nu vei putea da la Academia de Poliție sau la o școală de subofițeri de poliție.
Deci gândește-te bine!
Dacă ești foarte sigur că vrei să urmezi o carieră militară poți face liceul militar, însă dacă nu ești hotărât poți merge la un liceu civil și apoi să iei BAC-ul și să te înscrii unde vrei, la Academie/Școală militară sau de poliție.
În general, la poliție se dă examenul scris din gramatică, istorie și limbă străină, pe când în Academie/școli militare se dă din matematică/limbi străine/ fizică/ psihologie, în funcție de specializare.