| IonelaIonela2019 a întrebat:

Bună, TPU! Am nevoie de un sfat. Se dă următoarea situație:

Tânără de 20 de ani, anul 2 de facultate la id, lucrează în acest moment la un supermarket ca lucrător comercial cu program flexibil care îi permite să fie prezentă la cursuri, să învețe, să-și rezolve probleme personale, are timp de casă, de mâncare, curățenie, soț etc.

Găsește un loc de muncă cam în același domeniu studiat la facultate, numai că programul e de 10 ore pe zi, un weekend sau 2 libere pe lună. Într-adevăr, salariu mai mare ca la supermarket, dar nu mai are posibilitatea să intre la cursuri mereu (cursuri ora 17, munca până la ora 18), nu mai are posibilitatea să rezolve probleme personale sau alte probleme, fiind toată ziua la muncă. Pe de altă parte, poate prinde experiență în acest domeniu.

Ce ziceți, e afacere, având in vedere situația prezentată, sa aiba startul la acest nou loc de muncă, sau să rămână la supermarket(macar până termina facultatea)?

Pentru mine avantajele sunt: salariu mare si experienta profesionala

Și dezavantajele: obosită permanent, lucrând toată săptămâna si ne mai având timp de nimic, de casă, mai ales de facultate.

Vreau să aud mai multe păreri și moduri de gândire.

Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Hope1992 a răspuns:

Nu am inteles ce facultate faci, dar sfatul meu e daca iti place domeniul studiat si locul de munca e in intr-un domeniu studiat si facil pentru tine, eu zic sa te apuci. Facultatea e doar o scara pentru un viitor job, degeaba inveti de 10, daca dupa nu o sa te angajezi (din experienta proprie, sa nu se inteleaga ca invatam de 10, dar fata de altii care copiau si luau notele astea eu chiar intelegeam si culmea si eu am uitat,pentru un an -doi, dar tot s-au risipit informatiile daca nu am lucrat cu ele).
Tu stii ce te face fericita, timpul pentrecut cu ai tai, un salariu mai mare pentru familie, etc. Fa-ti o lista cu pro si contra si trage o concluzie.winking

17 răspunsuri:
| dinaprilie a răspuns:

Care este scopul tau in momentul de fata? Facultatea? Daca da, atunci ii aloci mai mult timp ei. Ce ramane imparti la ce ai nevoie sa mai faci, eventual mai iei ceva din programul de somn.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum adica 10 ore pe zi si doar un weekend liber pe luna? Ce e program e ala?

| IonelaIonela2019 explică (pentru suntserios):

De luni până vineri, de la 8 la 18, și în weekenduri de la 8 la 15. La un depozit mare...

| IonelaIonela2019 explică (pentru dinaprilie):

Nu esti robot, ai nevoie de odihnă. După ora 18 ce mai poti face altceva decât o mancare apoi baie si la somn?

| dinaprilie a răspuns (pentru IonelaIonela2019):

Omul este capabil de multe lucruri daca isi dorst3/trebuie. Tu sti mai bine ce e "bine" pentru tine.

| IonelaIonela2019 explică (pentru Hope1992):

Conta fac. Multumesc mult pentru sfat. Vreau si facultate si un loc bun de muncă, dar mă sperie faptul că nu voi avea timp sa mai stau cu ai mei... sa am timp pentru mine

| CassiusAlexander a răspuns:

Eu de program din ăsta nu am mai auzit. Da, există zile de lucru de 12 sau chiar 24 de ore, dar după aceea urmează pauză de 24, 36 sau 48 ore. Zece ore pe zi plus weekend-uri nu sună prea legal. A, că sunt opt ore și ai voie să faci 2 în plus, e una. Eu zic să încerci să negociezi programul. Fie să ai toate weekendurile libere, fie să ai 8 ore. Altfel sincer mai bine aș sta la supermarket. Să treci de la programul tău de acum semi lejer la muncă pe rupte ar fi foarte dificil.

| raMLesS a răspuns:

Cat e salariul ala mare de care vorbesti?

| Hope1992 a răspuns (pentru IonelaIonela2019):

Inteleg,o buna perioada nu am incercat sa ma angajez tocmai pentru ca aveam nevoie de timp cu familia, situatia era delicata. Dar pe urma e si mai greu si experienta practica conteaza mult. Cum a mai recomandat cineva pe aici daca poti incearca sa negociezi programul sa ai timp si de familie, ca pana la urma oamenii iti sunt alaturi, nu banii.

| BloodyLips a răspuns:

Esti de varsta mea, termina-ti facultatea, ai timp de practica dupa. Un job nu-i bun daca iti ocupa tot timpul, chiar daca ai salariu mare. Un job bun e cel care iti ofera un salariu decent/mare pe mai putine ore de munca, dar pe asta nu-l poti obtine decat daca termini facultatea.

| IonelaIonela2019 explică (pentru CassiusAlexander):

Am sunat să mă lămuresc. Luni-vineri 10 ore, și o sâmbătă da, una nu, program de la 8-15

| IonelaIonela2019 explică (pentru raMLesS):

Nu e chiar foarte mare. 2000 lei, dar față de 1300 cat iau în prezent...

| raMLesS a răspuns (pentru IonelaIonela2019):

Asa putin castigi ca vanzatoare?
Si pentru aia 2000 lei mai muncesti si 10 ore...

| Jany123Jane a răspuns:

De ce ai mai dat la facultate daca nu te tii de ea? Doar sa spui ca esti studenta?
Gândește-te bine ce iti dorești. Si daca ai avea nevoie de bani, puteai da la facultate, nu la distanta, sa te duci zilnic, luai bursa sociala si o luai pe cea de merit daca aveam media >=8 si fara restante. Eu am 1500 de lei pe luna din facultate, e posibil sa am 1800, ca am ajuns la bursa de performanta ( aici e nevoie si de activitati in plus fata de media >9.70, de asta zic ca e posibil sa o iau). Si daca stateai la camin, dadeai vreo 200-300 de lei + mancare si traiai bine.
Dar na, alegerea ta.

| IonelaIonela2019 explică (pentru Jany123Jane):

Am ales la distanță tocmai ca sa pot si munci. 200-300 lei căminul, cine mi-i da daca nu-i am? Sau bani de mâncare si haine? Plus că nu a zis nimeni că nu mă țin de ea, așa cum am putut, am luat note destul de bune în sesiuni, cea mai mică nota fiind 7.

| Jany123Jane a răspuns (pentru IonelaIonela2019):

Pai, din burse, daca le luai, din ele te ai fi intretinut. Parintii tai nu te ajuta cu bani?