| ItDoesntMatter01 a întrebat:

Buna tpu.am o. intrebare foarte importanta pentru viitorul meu..eu am 13 ani sitrec in clasa a8a.si dupa aia merg la liceu ..eu m-am gamdit sa merg la mate-info.dar vreau sa stiu lq ce facultati as putea merge dupa aia? eu as dori sa merg la o facultate cu domeniul IT (cu calculatoare si electronice )+ am auzit ca as putea merge direct la facultate ..adica sa nu mai merg la liceu. dupa ce termin clasa 8. sa merg direct. ...va rog mult sa ma ajutati^-^! funda ***

11 răspunsuri:
| NuuyyMayyyy a răspuns:

Nu poti merge direct la facultate si ai putea face ceva inginerie sau uita-te pe internet si vezi ce gasesti

| Tataran_Sebastian_1998 a răspuns:

Ntzz,trebuie sa faci liceul, iar mate-info, frate, nu-ti recomand, fratele meu e in anul 2 la facultate si tot pe astea a mers, sti cum a fost la liceu? A luat locul 6 la olimpiada pe tara de matematica!
Si acolo la facultate ca sa treaca pe anul 2 trebuie sa-si dea restanta,e extrem de greu.
Poate vei zice ca nu e inteligent sau ca s-a apucat de prosti,nu se tine de carte iar in liceu el era cam singurul din liceu care intelegea matematica, toti ii cereau ajutorul.
Eu zic ca nu e tocmai ok dar daca tu vrei, facultate este gen UTCN, sunt in cluj, cauta pe edu.ro si gasesti, bafta! big grin

| MadRaven a răspuns:

Bună, de unde ești?
E trec anul asta a8a, daca vrei te lamuresc eu pe privat.
Numai bine!

| adi124214 a răspuns:

Nu poți direct la facultate. trebuie să faci liceul, să iei bacul și după dai examen de admitere la facultate (s-ar putea să nu-l dai depinde de an și de facultate). Dacă vrei în domeniul IT cel mai bine este la mate-info. Succes la examene.

| RobDogg a răspuns:

Nu ai cum sa mergi direct la facultate, cu ce te inscrii daca nu ai diploma de absolvent, cu bac luat, etc-etc, te poti face expert IT (lucrezi in domeniul programelor, jocurilor etc), programator, ingininer, cam toate joburile pe acest domeniu sunt banoase, deci, daca inveti si te ti de carte, multa bafta!

| LiviuAlexoiu a răspuns:

Foarte frumos! Si eu ma voi duce pe mate-info. Buna alegere.
(Am raspuns doar ca sa stii ca alegi bine ceea ce faci ^^ )

| anonimaM a răspuns:

Inginerie sau profesor, cauta pe internet despre cele cu IT. Dar peste liceu nu poti sa sari, sunt obligatorii 10 clase.

| BiuL a răspuns:

Nu te stresa cu profilul pentru nu conteaza. De exemplu eu am fost la bilivgn si am facut apoi dreptul, dar aveam colegii de la toate profilele, unii mate info, altii stiinte sociale, deci nu conteaza, alege ce iti place acum, la ce te pricepi mai bine si vezi pe parcurs ce faculta vrei.
Ps; la facultate nu poti intra fara bac...nu exista asa ceva sa te duci la 14 ani la faculta :p

| Elenuca3567 a răspuns:

Trebuie sa termini un liceu ca sa poti ajunge la facultate in Romania. Dupa mate-info poti incerca orice facultate teoretica sau vocationala (daca ai luat lectii de muzica, teatru, desen, etc.). IT e domeniul perfect dupa un liceu de mate-info. happy

| ItDoesntMatter01 explică (pentru MadRaven):

Sunt din maramures. viseu de sus

| ItDoesntMatter01 explică:

Scuzati-ma dar nu am spu eu bine ..am vrut sa spun ca mi-a spus cineva ca existaca un fel de liceu+facultate ..adica sa nu mai mergi la alta facultate ..sa mergi in continuare acolo.(acolo se da bacul si toate)