| Batmanuel a întrebat:

Buna TPU am o intrebare si rog doar cei care se pricep sa raspunda, lucrez la o statie GPL iar programul meu de lucru este de 12 cu 24, 12 cu 48 si lucram in 4 oameni, problema e ca atunci cand un coleg isi ia concediu trebuie sa muncim mai mult, mai exact o sa lucram 12 cu 24 pana cand vine el din concediu iar fiindca lucram mai mult nu suntem platiti in plus pentru chestia asta, e normal asa? se mai intampla undeva chestia asta? ce pot sa fac? mie nu imi convine sa lucrez asa mult 12 cu 24 fiindca e prea obositor

6 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Normal ca nu e normal, adreseaza-te frumos la ITM. Vorbiti intre voi si mergeti la dobitoc si puneti-i in vedere sa va plateasca cum trebuie', la 12/24 oricum trebuie platit in plus la turele de noapte.

| Batmanuel explică (pentru KodrutZ):

Noi avem salar fix nu ne plateste in plus pentru turele de noapte nici daca lucram de sarbatori chiar eu am cazut de revelion si n-am fost platit in plus, el poate sa zica ca daca nu ne convine putem pleca

| valentingb a răspuns:

Sunteti platiti pentru orele lucrate. Daca lucrezi 12 cu 24, vei fi platit mai mult la sfarsitul lunii. Daca nu esti platit in plus, pe baza tabelului de pontare iti poti cere drepturile, poti depune o plangere la ITM, poti da in judecata compania. Tu alegi.

| KodrutZ a răspuns (pentru valentingb):

Exact. Daca reusiti sa cadeti de acord toti patru sa fiti alaturi in chestia asta si sa nu dati inapoi ca vai cu ce traiesc eu pina e gata procesul si vai daca mituieste judecatorul si mai stiu eu ce, aveti sanse mari sa reusiti. Nu de alta, dar regimul asta de munca e PENAL - pentru patron, in primul rind. Uite, ca idee, nevasta-mea a lucrat de 1 ianuarie, tura de la 7 dimineata, nu ii venea taximetristului care a dus-o la servici sa creada, DAAAR turele astea la ei se platesc cu vreo 300% sau ceva de genul. Cu vreo doi ani in urma a lucrat si in seara de revelion de am cules-o de la 11 de la servici, si vreo 2 zile de craciun si a luat salariu aproape dublu (nu discutam cifre exacte, dar era vorba de o suma frumusica, oricum). Astea se intimpla tot in Romania, tot la o firma a unui roman condusa de romani. Aveti drepturi, folositi-le si, mai ales ca sinteti doar patru, CADETI DE ACORD SI FITI IMPREUNA IN CHESTIA ASTA!

| valentingb a răspuns (pentru KodrutZ):

Eu ma gandeam ca ar trebui sa ameninte cu plangere la ITM, poate cu o consultare prealabila cu cei de la ITM,care sa ii invete cum anume sa ameninte patronul.
Pentru proces, au nevoie de avocat, avocat pe care nu oricine il poate plati. Companiile de gaz au avocati foarte buni, deci trebuie unul foarte bun sa-l combata. Asadar, inainte sa ameninte cu proces, si sa se trezeasca cu contractele desfacute, sa vorbeasca mai intai cu un avocat.
Manuel, uite cum faci : postezi intrebarea asta la Legislatie, politic si social, unde Ioandelasal, profesionist in domeniu legislativ, te va ajuta. Salut!

| KodrutZ a răspuns (pentru valentingb):

"Statie GPL" poate sa aiba orice neica nimeni, nu cred ca lucreaza la o statie care apartine de companie mare, ca aia nu isi permit magarii de genul asta de regula. La cit de simpla e problema, se pot reprezenta si singuri sau sa ia un student la drept sa ii reprezinte contra citeva beri. Nu e nevoie sa ameninte pe nimeni, e suficient sa faca o plingere scrisa la ITM, semnata de toti patru, pe care sa o editeze frumos citind exact bucatile de lege care nu sint respectate, si sa ii arate patronului o copie, punindu-i frumos in vedere sa le schimbe contractele corespunzator.