| deliaode a întrebat:

Aş dori să ştiu câți ani de medicină trebuie să fac ca să ajung medic primar psihiatru(dacă există opțiunea asta) sau medic specialist psihiatru. happy Aş vrea să ştiu de-asemenea şi salariul legal(fără şpagă) al medicilor la stat şi aproximativ la privat. Mulțumesc anticipat! ^^ :-D

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa faci intai 6 ani de facultate, apoi sa dai rezidentiatul (un examen national), sa alegi ca specialitate psihiatria. Apoi vei face 5 ani de rezidentiat, timp in care vei fi medic rezident, vei lucra sub indrumarea unui medic specialist/primar si vei avea un salariu de la 900 de lei la 1400 de lei la care se adauga bursa pentru rezidenti in valoare de 670 de lei. La sfarsit, vei da un examen de medic specialist in urma caruia (daca il promovezi), vei fi medic specialist psihiatru. daca vei avea post intr-un spital de stat, vei avea un salariu de cam 1500 de lei. Dupa 5 ani de practica ca medic specialist, vei putea da examenul de medic primar si, in urma promovarii lui, vei deveni medic primar (si salariul va creste). Nu stiu cat sunt platiti psihiatrii in privat.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Credeti ca mai suntem militienii din trecut? Ori medic ori primar. Din doua una.laughing