| anonim_4396 a întrebat:

as vrea sa stiu ce cunostinte trebuie sa ai pentru ca sa devii psiholog?

10 răspunsuri:
| midnite a răspuns:

Depinde ce te intereseaza... ai 2 obtiuni ancuta, 1-o faci pentru a te cunoaste si a te dezvolta personal, caz in care facultatea, nu te prea ajuta, 2-o faci pentru a obtine o diploma, o hartie, care de obicei nu ajuta la nimic, in cea ce priveste setu de informatie pe care trebuie sa il asimilezi... nu stiu ii relativ, oricum in acest domeniu te specializezi tot timpul, oricum daca vrei sa iti zic mai multe contacteazma tinem legatura cu placere. CE TE ROG FI ATENTA!

| Secreeeeeeeeeeet a răspuns:

Sa stii sa ii faci fericiti pe cei din jur

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Depinde. Daca vrei doar banul, iti ajunge o facultate de psihologie.

Comportamente, sursa reflexelor ticurilor nervoase, sfaturi mediocre despre cum sa renunti la dependente, calitati de bun ascultator, cam asta-i lista lucrurilor pe care trebuie sa le stapanesti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cunostinte pentru a deveni pacient, vrei?
Tulburari de personalitate, lipsa empatiei si a interesului pentru siguranta celor din jur.Dezvoltarea personalitatii pe parcursul copilariei intr-un mediu abuziv.Lipsa si incapabilitatea de a face noi prieteni.Intoleranta la activitati potential plictisitoare, impulsivitate.Cu o pisica in brate pe la 30 de ani, daca deschizi usa unui cabinet, cred ca ai mai multe sanse.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"ce cunostinte trebuie sa ai pentru ca sa devii psiholog?"
Cred ca este suficient sa-l cunosti pe decanul facultatii de psihologie.
Cu bani se poate orice in Romania.
Cum sa devii un psiholog competent este o intrebare buna.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cel puțin Facultatea de Psihologie, master, etc.
Pa, pa.

| mariusice a răspuns:

Cunostinte de psihologie

| diaac a răspuns:

Stiu ca suna simplist, dar iti trebuie cunostinte de psihologie. Exista niste cunostinte de psihologie generala pe care le obtii din facultate si pe care orice psiholog trebuie sa le stie si mai sunt si cunostinte de specialitate care tin de ramura psihologiei in care vrei sa te specializezi (psihologie organizationala, psihologie clinica si psihoterapie, psihologie educationala, psihologia muncii si transporturilor etc).

| diaac a răspuns (pentru Secreeeeeeeeeeet):

De fapt, un psiholog bun stie ca nu poate "face fericit" pe nimeni... si nici macar nu este acesta scopul profesiei de psiholog.