| scriitoareanonima a întrebat:

as vrea sa va intreb: voi ce veti lasa in urma cand veti muri? cand vor fii intrebati copiii vostri ce au facut parinti in viata ce vor raspunde? as vrea sincer sa dezbatem putin acest subiect intr-un mod cat mai serios. va dau si un link http://www.youtube.com/watch?v=DlbDPSXEHOo si va astept cu nerabdare raspunsurile

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! (nu-mi merge youtube-ul)
Momentan, sunt eu insami un copil(ma rog, mai mult sau mai putin), dar mi-ar placea sa las in urma opere literare scrise de mine. Mereu mi-am dorit sa fiu scriitoare.
Stau si ma intreb daca vreau intr-adevar copii. Nu ca nu mi-ar placea, dar eu sper sa fiu in stare sa am grija de mine. E foarte greu sa educi copii in ziua de azi, vrei sa faci bine pe o parte si faci rau pe alta.
Am apreciat intodeauna oamenii care au lasat o amprenta asupra lumii pe care au parasit-o. Nu neaparat asupra intregii omeniri(pentru ca nu toti au sansa asta), dar asupra catorva oameni, care sa-si aminteasca cu drag de ei.
Ai pus intrebarea la categoria 'cariera", ma voi referi doar la asta. Nu am de gand sa traiesc doar din scris. Sunt la liceu la un profil real si poate ca voi continua pe real. Adevarul e ca nu m-am gandit ce voi face, dar sper sa fie ceva maret. O cariera care sa-mi ofere ceea ce nu am avut pana acum si prin care sa fiu de folos. Totusi, ma voi concentra pe ceea ce imi ofera prezentul: si anume sansa de a invata pentru a ma pregati bine sa intampin viitorul.

| TheAce a răspuns:

In mare carti si idei. Cat mai multe. Pana acum m-am rezumat la un volum pe an, sper sa reusesc cat de curand sa imbunatatesc acest procentaj. Nu-mi doresc in viitorul apropiat o familie, nu-mi doresc neaparat nici copii, in orice caz nu in viitorul apropiat, desi imi plac copiii dar asta e mai putin important. Un citat de-al meu spune asa : ''Unul din scopurile vietii e acela de a nu muri odata cu tine''. De aici desigur ca se poate dezvolta mult. Am avut deja ocazia sa influentez anumite persoane (care probabil vor influenta mai departe si uite asa se va crea un cerc pozitiv) si evident, cu timpul voi reusi sa influentez si mai mult. E o intrebare oricum buna si sper sa starneasca niste discutii frumoase si civilizate. Felicit inca odata tinerii de pe site care citesc si scriu si revin prin a spune ca sunt mereu aici sa va ajut cu sfaturi si idei daca aveti nevoie.

| TheAce a răspuns (pentru anonim_4396):

Oricand ai nevoie de un sfat sau o idee, cauta-mahappy.

| scriitoareanonima explică (pentru TheAce):

Imi place modul in care privesti lucrurile, si daca este sa ma refer la ceea ce ai scris "Am avut deja ocazia sa influentez anumite persoane (care probabil vor influenta mai departe si uite asa se va crea un cerc pozitiv) si evident, cu timpul voi reusi sa influentez si mai mult. " as vrea sa spun ca am vazut de curand un film al carui nume nu mi-l amintesc, dar principiul de baza era urmatorul: fa azi ceva bun pentru cineva, oricat de neinsemnat, apoi el trebuie sa o dea mai departe, sa faca la randul lui ceva bun pentru altcineva si tot asa. ideea mi se pare grozava.

| scriitoareanonima explică (pentru TheAce):

Ai putea sa imi spui ce fel de carti? Au fost publicate?

| TheAce a răspuns (pentru scriitoareanonima):

Pay it Forward se cheama filmul. Da, foarte bun, intr-adevar.

| TheAce a răspuns (pentru scriitoareanonima):

Poezie, Proza scurta, Roman. Scriu si scenaristica. In principiu am publicat cam toate tipurile desi la origine desigur ca sunt prozator.

| gabriela2201 a răspuns:

Pentru mine nu conteaza ca intreaba altii ce am facut eu in viata; cine arata catre tine cu degetul,trei degete sunt indreptate spre el; as dori sa-mi educ potentialul copil astfel incat sa fie fericit; sa stie sa-i respecte pe cei din jur,sa aiba un caracter puternic,sa ajute oamenii,sa nu judece pe nimeni,sa nu puna accent pe bunuri material daca asta inseamna sa-si sacrifice tot timpul sau liber pentru a le obtine. Eu am facut o facultate de economie si as vrea sa ma angajez pe partea de vanzari; cu siguranta l-as invata si ceva de economie, teorie si practica, si sa fie atent la actiunile celor mai puternici ca el ca sa stie ce miscare sa faca-asa poate sa vada ce meserii sau domenii sunt profitaile la un moment si el ce-ar putea sa faca; sa inteleaga ca mai important decat ce vrea el este sa fie atent la ce vor si altii, sa fie comunicativ si receptiv ca sa nu aiba de suferit; spre exemplu daca doreste sa se faca actor de teatru, sa stie sa faca si alta meserie pe langa aceasta ca sa traiasca decent. Foarte probabil sume de bani sau bunuri nu-i voi lasa dar mi-ar placea sa invat cum se pot castiga cat mai cinstit cele necesare pentru un trai de bun-simt, si sa-l invat la randul meu din experienta mea de viata pana atunci, cum le poate obtine.

| gabriela2201 a răspuns (pentru anonim_4396):

Buna! eu cred ca educatie nu inseamna doar instruire profesionala, inseamna sa-i transmiti copilului valori si experienta ta de viata si sa-l lasi sa decida singur ce vrea sa faca. Presupun ca pana la varsta la care vei face copil te vei asigura ca ai un acoperis deasupra capului si vei stii cel putin o meserie din care vei avea un castig. Nu trebuie sa mai privim in urma si sa ne para rau ca eventual,noi nu le vom putea oferi copiilor nostri acelasi start pe care l-am avut noi; lumea s-a schimbat,ce conta ieri,azi e istorie- invatamantul nu mai e rigid,canalizat doar sa te invete o meserie ca sa te poti angaja dupa aceea pe un salariu din care sa te intretii; acum scoala trebuie sa te invete cum sa te descurci in orice situatie,de mic copil, cum sa pornesti de jos,cum sa fii creativ si cum sa fii atent la ce e in jurul tau ca sa te adaptezi-si daca scoala nu ofera asta, exista solutia instruirii de acasa, sau in cercuri de prieteni- unii parinti hotarasc personal ce sa invete copilul lor, prin prisma ocupatiilor lor si cum considera ei ca e mai bine. Eu sunt optimista si sunt convinsa ca atunci cand vom avea copii, vom fi pregatiti cu mult timp dinainte cum sa le facem o copilarie frumoasa, si ca vor fi independenti de la varste mici!

| scriitoareanonima explică (pentru TheAce):

Super. Succes in continuare!