| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU cand voi fi mare as vrea sa fiu lunetist. Eu as vrea sa ma duc in us navy seals. Ce ziceti? Sau daca nu asta in ce tara?
Va rog ajutati-ma

Răspuns Câştigător
| franco2003 a răspuns:

Cel mai bine du-te in america ca in Romania ce sa faci.

7 răspunsuri:
| 1stResponder a răspuns:

Pentru ati face o cariera in asta trebuie sa te pregatesti din timp.
Deci trebuie sa te gandesti inca din colegiu, etc.
Daca vrei sa ajungi in US Navy, trebuie sa fii cetatean SUA, pentru ca daca vei face asta in RO, automat vei deveni soldat in cadrul armatei ROMANE.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru 1stResponder):

Da dar eu am auzit de doi romani care sau dus in us navy seals si nu aveau cetatenie.

| johnnny123 a răspuns:

Indiferent de cate ori pui intrebarea asta, raspunsul ramane acelasi.

Iti enumar mai jos criteriile pentru a deveni Navy Seal, luate chiar de pe situl lor oficial

- Varsta intre 18-27 ani
- Cetatean USA
- Absolvent de liceu (minim), cunoscator la perfectie al limbii engleze (scris, citit, vorbit )
- Fara cazier judiciar
- Promovarea cu rezultate extraordinare a unei baterii de teste multi-aptitudini (Armed Services Vocational Aptitude Battery )
- Acuitatea vizuală foarte buna

Daca indeplinesti toate aceste criterii si esti acceptat drept candidat, incepi o perioada de antrenament pe care 90% dintre aplicanti il abandoneaza datorita dificultatii.

http://www.military.com/special-operations/requirements-for-navy-seals.html

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

OK dar acei doi romani nu aveau cetatenie. Cum se poate?

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta incerc sa-ti spun, ca fara cetatenie nu se poate la Navy Seals.
Exista posibilitatea de a te inrola in armata americana fara a avea cetatenie, dar trebuie sa fii imigrant legal permanent, cu domiciliul in SUA si cu carte verde. Si chiar si atunci nu ai decat niste optiuni foarte limitate de posturi in armata.
Navy Seals nu este in niciun caz printre aceste optiuni.

Nu stiu de unde ai aflat tu asa ceva, dar ori era vorba despre doi cetateni USA de origine romana, ori era o minciuna.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

PAi daca as as avea carte vrede si viza m-as putea duce? CA am inteles ca da

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Dar m-as putea duce daca am totate cele dar fara domiciliu in sus? Si cat m-ar costa cartea verde si toate celelalte?