| Mynameisglam a întrebat:

happy
Cat castiga un psiholog in Marea Britanie? Am vazut cate ceva dar imi e greu sa cred ca se plateste cu 4000 de euro. Adica, noi romanii suntem alungati cam de peste tot. Se merita sa faci facultatea de psiholog si apoi sa pleci?

" Firmele britanice recruteaza absolventi de studii superioare cu specializare in asistenta sociala, psihologie sau pedagogie pentru joburi de asistare a copiilor care prezinta risc de a fi vatamati, neglijati sau abandonati. "

Care e diferenta dintre asistenta sociala si psihologie? Adica nu semnifica acelasi lucru? P.S sunt doar curioasa, nu sariti pe mine. Chiar nu stiu

Răspuns Câştigător
| ellutza a răspuns:

Pai este diferenta. Ei se bazeaza foarte mult pe calificarea care o ai negru pe alb pe diploma. Daca faci facultatea de psihologie, poti aplica apoi pentru un curs de asistent social in uk. Si foarte important este sa stii limba perfect. Si stai linistit/a, cei cu diplome bune, facultati absolvite, sunt primiti foarte bine. La cat de slaba este scoala lor si lenesi englezii, le plac foarte mult imigrantii destepti cu multe diplome. Problema e doar pentru imigrantii cei multi, fara calificari, fara facultati, fara diplome. Bafta

4 răspunsuri:
| Mynameisglam explică:

Facultatea de psihologie *. Sorry.

| Mynameisglam explică (pentru ellutza):

Multumesc. happy Nu e problema cu limba. laughing Ma bucur sa mai aud si un raspuns pozitiv. De obicei toti zic ca nu se merita etc.

| TheAce a răspuns:

Salut. Recunosc ca m-a amuzat teribil faptul ca ai avut imrpesia ca asistenta sociala si psihologia inseamna acelasi lucru. Mi-am adus aminte de un amic din Germania care credea ca Romania si Ucraina inseamna acelasi lucru (pe bune) laughing. Nu mi-o lua in nume de rau asa cu nu ti-o iau nici eu, e bine ca intrebi si ca te documentezi. Psihologia si sociologia au insa un singur lucru in comun: lucrul cu oamenii (desi in psihologie desigur ca exista o groaza de teste pe tot soiul de animale). In rest, sunt ramuri fundamental diferite. Psihologia si psihiatria se ocupa cu tratarea unor persoane prin diverse mijloace in timp ce asistenta sociala se ocupa cu ingrijirea persoanelor aflate in impas. Concret, asistentul social e un fel de ''binefacator'' pentru cei din centrele de plasament, aziluri de batrani, centre pentru persoane fara adapost insa nicidecum un ''medic'' pentru acestia. Revenind la intrebarea concreta: 4000 de euro este un salar mic in GB in conditiile in care costurile sunt foarte mari acolo (sub 1500 E foarte greu sa-ti gasesti o chirie, etc) asadar salariul oferit nu-mi suna deloc ''wow'' mai ales ca in lumea civilizata o ora de terapie se remunereaza cu cel putin 100$, nu ca la noi unde preturile rar sar de 100Ron (si atunci doar cand vorbim de psihologi renumiti). Asta cu ''noi romanii suntem alungati de peste tot'' e iarasi o IMENSA gafa. Afla ca noi romanii suntem la foarte mare cautare afara. La Microsoft, Apple etc cei mai vanati sunt romanii, ei sunt cei care ocupa functiile inalte (la Microsoft de altfel in Statele Unite tablitele sunt bilingve in engleza si romana). La Bruxelles (Parlamentul European) cei mai vanati IT-isti sunt romanii ei ocupand mare parte din posturi acolo pe salarii uriase. Medicii romani sunt de asemenea extrem de cautati mai ales in spatiul nordic. PR-ii romani cautati si ei extrem de tare in spatiul nordic (unde exista deja traditia asta de vreo 20 de ani) la fel cum se intampla cu arhitectii. Eu unul n-as pleca din Romania pentru nimic in lume pentru ca oprotunitatiile care exista aici sunt greu de gasit in alta parte insa da, ti se vor oferi destule sanse sa pleci. Facultatea de psihologie merita, e frumoasa iar domeniul e extrem de de viitor insa va trebui sa iti deschizi propriul cabinet daca doresti cu adevarat sa ai succes.

| MrAnderson a răspuns:

Salut,

In primul rand, asistenta sociala se ocupa cu nivelul de trai, buna crestere a copiilor in mediile familiale etc. Psihologia are treaba cu rezolvarea unor traume psihice, tratarea unor boli specifice, cum ar fi depresiile etc.

Si nu, nu e mult 4000 de euro. Noi romanii suntem alungati daca facem nasoale, dar in rest, daca esti bun in ceea ce faci, se vor bate pentru angajarea ta.